Czy można mówić, że istnieje obecnie moda na długie włosy? Z pewnością wiele Pań chciałoby zapuścić włosy, które są niejednokrotnie atutem urody. Jednak krótkie fryzury również potrafią podkreślić cechy charakteru, czy rysy twarzy. Dlatego długie włosy to nie obowiązek, a dobrowolny wybór. Co zrobić w momencie, gdy podejmie się decyzję o ich zapuszczeniu? Na jakie efekty można liczyć?
Jak szybko rosną włosy?
Można mówić o statystycznym wzroście włosa, na przykład w skali miesiąca. Średnio jest to 1 centymetr na miesiąc. Sporo jednak pozostaje kwestią indywidualną, która ma podłoże w uwarunkowaniach genetycznych.
Drugim aspektem jest sam charakter włosów. U kobiet, które mają proste włosy, te wizualnie zdają się rosnąć szybciej, niż u Pań, które mają włosy falowanie lub kręcone. Dlatego efekt będzie bardzo indywidualny. Warto jednak pamiętać o tym, by przestrzegać pewnych zasad. W trakcie zapuszczania warto otoczyć włosy pielęgnacją i opieką. Odpowiednie nawilżenie, również skóry głowy, zapewni włosom składniki niezbędne do tego, by były nie tylko długie, ale również mocne i lśniące. Co warto wiedzieć podczas zapuszczania włosów?
1. Zwróć uwagę na to, jakiego rodzaju szampony używasz
Wiele z szamponów, które dostępne są na półkach sklepów wzbogacona jest o siarczany, które mają za zadanie usuwać z włosów brud i osad. Jednak, podczas zapuszczania, siarczany powodują, iż zniszczeniu ulega także naturalna bariera włosów. Co to oznacza? Włosy stają się słabsze i bardziej łamliwe, mogą być także wysuszone, co przekłada się na rozdwojone końcówki. A to sprawia, że w trakcie zapuszczania wymogiem stają się częstsze wizyty w salonie fryzjerskim celem podcięcia końcówek. A to nie ułatwia zapuszczania włosów. Dlatego najlepiej stosować szampony dedykowane fryzjerom, czyli takie, które bazują na naturalnych, odżywczych dla skóry głowy i włosów składnikach.
2. Sposób suszenia włosów ma znaczenie
Jeśli faktycznie marzysz o tym, aby mieć długie, piękne włosy, musisz mieć na uwadze sposób, w jaki je osuszasz. Przede wszystkim standardowe suszarki wykorzystują ciepłe powietrze do tego, by w krótkim czasie osuszyć włosy. Ciepłe powietrze nie należy do sprzymierzeńców włosów, dlatego, że prowadzi do ich wysuszenia, a tym samym łamliwości. Alternatywę stanowią suszarki fryzjerskie, które dzięki swojej mocy pozwalają osuszyć włosy chłodnym powietrzem.
Wiele kobiet często owija włosy ręcznikiem, by te nieco przeschły. Ręcznik pozwala wchłonąć część wody, jednak sam wybór materiału, z którego jest wykonany ma znaczenie. Dlaczego? Jeśli używasz standardowego ręcznika kąpielowego, włosy mieszają się z włóknami materiału. Ciasno zawinięte, są bardziej podatne na uszkodzenia. Doskonałym sposobem jest stosowanie ręczników z mikrofibry.
3. Sposób szczotkowania włosów
Dla wielu kobiet czynność ta to niejednokrotnie zmora. W szczególności, gdy włosy mają tendencję do tego, by się plątać, czy kołtunić. Dlatego czasem trzeba uzbroić się w cierpliwość, ale również zadbać o odpowiednią szczotkę.Doskonale sprawdzi się ta z naturalnego włosia. Ważny jest także sposób samego rozczesywania. Należy zacząć od końcówek, a następnie stopniowo kierować się w stronę skóry głowy. Jeśli włosy są mocno poplątane, trzeba poświęcić im chwilę uwagi. Zbyt natarczywe działanie szczotką prowadzi do uszkodzenia włosów, a tym samym ich osłabienia. Przez to są bardziej łamliwe i mają tendencję do wypadania.
4. Prostownicy i lokówce powiedź czułe do widzenia
Niestety, ale tak trzeba. Z pewnością w wielu sytuacjach były pomocne, by uzyskać odpowiednią stylizację włosów. Jednak prostownica i lokówka bazują na działaniu dość wysoką temperaturą na włosy. A to oznacza, że prowadzą do ich wysuszenia i osłabienia. Także sama widzisz, iż w trakcie zapuszczania nie będą zbyt pomocne w tym, by włosy rosły zdrowe, mocne i piękne.
Jeśli rodzi się w Tobie opór, ponieważ Twoje włosy mają tendencję do kręcenia się i nie wiesz, jak poradzić sobie bez prostownicy, spokojnie, istnieje metoda alternatywna, nazywana keratynową. Keratyna dodatkowo pozwala odżywić włosy, zatem zyskujesz podwójnie!
5. Czy próbowałaś olejów do włosów?
Olejowanie włosów to nie tylko pomoc w trakcie ich zapuszczania, ale również przejaw troski o ich kondycję w momencie, gdy włosy są już bardzo długie i sięgają ramion lub łopatek. Możesz wykorzystać mieszankę olejów kosmetycznych. Czynność najlepiej przeprowadzić przed myciem głowy, by następnie móc spokojnie spłukać olej z włosów. Pozwala to na odpowiednie nawilżenie włosów, ale również ich wzmocnienie, dzięki czemu są piękne i lśniące.
6. Dieta ma znaczenie do zdrowych włosów
Spora część tego, co wartościowe dla naszego organizmu, zostaje mu dostarczona wraz z pożywieniem – minerały, witaminy, elementy budulcowe. Dlatego osoby, które pragną mieć mocne, zdrowe włosy powinny także zwrócić większą uwagą na to, co znajduje się w ich codziennej diecie lub czego brakuje. Do najważniejszych witamin, które pozwalają odżywić włosy, należą: A,C, D oraz E. Dodatkowo, bardzo pomocny jest kwas foliowy oraz biotyna.
7. Dbaj nie tylko o włosy, ale również skórę głowy
Proces wzrostu włosów zaczyna się w skórze głowy, w której znajdują się chociażby mieszki włosowe. Dlatego odpowiednia troska o skórę głowy, to również zdrowsze i mocniejsze włosy. Warto postawić na naturalne szampony, które są dedykowane odżywieniu skóry głowy. To przekłada się na jej lepsze ukrwienie i funkcjonowanie, co ułatwia również odżywienie samych włosów oraz ich wzmocnienie.
8. Odpowiednia pielęgnacja końcówek włosów
To również bardzo istotne. Brak odpowiedniej troski o końcówki sprawi, że te szybko będą się rozdwajać. A wtedy wizyta w salonie fryzjerskim staje się nieunikniona. .To, jaki jest optymalny okres do tego, aby w trakcie zapuszczania podciąć końcówki, jest dość umowny. Z pewnością nie należy zwlekać dłużej, niż 3 miesiące. Na co dzień możesz skorzystać ze specjalnych preparatów, które są dedykowane właśnie końcówkom włosów.
9. Maski do włosów staną się Twoimi przyjaciółmi
Regularne stosowanie masek do włosów zapewnia im odpowiednie nawilżenie oraz odżywienie. Warto stosować tego rodzaj zabiegi średnio raz w tygodniu. To przełoży się na widoczną, lepszą kondycję włosów, ich wytrzymałość, czy wizualną objętość, ułatwi również ich zapuszczanie.
10. Pamiętaj o odżywkach
Wiele Pań myje włosy średnio co 2 dni, zapomina jednak o jednej, bardzo istotnej kwestii – odżywkach. Szampony mają przede wszystkim oczyścić włosy oraz skórę głowy. Jednak trzeba pamiętać także o ich odpowiednim odżywieniu. A tutaj z pomocą przychodzi cała gama kosmetyków. Najlepiej wybierać te o prostych, naturalnym składzie, w których nie znajdują się dodatkowo środki chemiczne, które mogą prowadzić w gruncie rzeczy do osłabienia włosów.
Odrobina cierpliwości nie zaszkodzi
Początkowo wzrost włosów może być łatwo dostrzegalny. W szczególności, jeśli pierwotnie były one dość krótkie. Z czasem jednak efekt przestaje już być tak łatwy do zauważenia, szczególnie, jeśli włosy są już dłuższe. Dlatego warto cierpliwie dbać o włosy i skórę głowy, by finalnie cieszyć się upragnioną fryzurą.