Skip to content
Menu

Jedwab do włosów – jak stosować? Poznaj jego właściwości

Jedwabiście gładkie włosy, możemy mieć na wyciągnięcie ręki. Rynek kosmetyczny dysponuje szeregiem preparatów z jedwabiem, który wygładzi nasze pasma i nada im oczekiwany blask. Najlepszy jedwab dla włosów, to ten w czystej postaci i małych ilościach. Aby wykorzystać jego silne moce, musimy wiedzieć w jaki sposób go używać, aby nie zaszkodzić fryzurze. Właściwości jedwabiu na […]

Jedwabiście gładkie włosy, możemy mieć na wyciągnięcie ręki. Rynek kosmetyczny dysponuje szeregiem preparatów z jedwabiem, który wygładzi nasze pasma i nada im oczekiwany blask. Najlepszy jedwab dla włosów, to ten w czystej postaci i małych ilościach. Aby wykorzystać jego silne moce, musimy wiedzieć w jaki sposób go używać, aby nie zaszkodzić fryzurze.

Właściwości jedwabiu na włosy

Działanie jedwabiu na włosach można porównać do serum. Doskonale wspiera ich codzienną pielęgnację, równocześnie je odżywiając. Na rynku kosmetycznym jedwab dostępny jest w czystej postaci – hydrolizowany, bądź jest jednym ze składników kosmetyków. Ma szerokie zastosowanie, ponieważ zawiera substancje, które odżywiają i wygładzają naszą skórę i włosy. Jedwab w większości składa się z protein, między innymi, fibroin i serycyn, które w budowie podobne są do białek występujących w skórze i włosach. Zawierają one ładunki elektrostatyczne przeciwne do ładunków zawartych we włosach, stąd ich wpływ na zmniejszenie elektryzowania się fryzury. Aminokwasy zawarte w jedwabiu wpływają na zatrzymywanie wody, więc utrzymują nawilżenie pasm. Niektóre z nich tworzą warstwę na powierzchni włosa, która wygładza i domyka łuski. Aminokwasy docierają do wnętrza włosów i odżywiają je. Jedwab bogaty jest ponadto w: retinol – witaminę A – przeciwdziałającą wypadaniu pasm, witaminę H – biotynę – pobudzającą wzrost włosów, witaminę B5 – wzmacniającą pasma, witaminę F – działającą odżywczo oraz witaminę E – nadającą im zdrowego blasku. Zawarty w jedwabiu filtr UV ochroni włosy przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Wszystkie te właściwości powodują, że jedwab dla włosów, może zdziałać cuda.

Czy można stosować jedwab na wszystkie rodzaje włosów?

Jedwab do włosów nadaje pasmom piękną, gładką strukturę. Przede wszystkim zalecany jest dla włosów suchych i zniszczonych, ze względu na właściwości odżywcze i nawilżające. Jednak należy pamiętać, że to substancja silnie skoncentrowana, dlatego może wpływać na obciążenie fryzury. Szczególnie, jeśli zakupimy czysty jedwab hydrolizowany, koniecznie musimy go rozcieńczyć przed użyciem. Można jedwab też dodać po prostu do używanej odżywki. Jeśli mamy grubsze włosy, kosmetyk z jedwabiem może być bardziej oleisty i gęsty. Jednak, gdy mamy cienkie lub przetłuszczające się włosy, zaopatrzmy się w jedwab o płynnej konsystencji. W przypadku kiedy nasza fryzura raczej traci na objętości, jest „przyklapnięta”, lepiej stosujmy jedwab na włosy sporadycznie i w niewielkich ilościach. Może on nam dodatkowo obciążyć pasma.

Jak wybrać odpowiedni jedwab do włosów?

Wybierając jedwab dla naszych włosów, wybierzmy przede wszystkim kosmetyk bez alkoholu, ponieważ ten ostatni wysusza włosy. W przeciwnym razie cudowne właściwości wygładzające jedwabiu, stopniowo będzie niszczył alkohol. Choć bezpośrednio po użyciu takiego kosmetyku pasma wydają się ładne, z czasem przesuszenie da się we znaki fryzurze. Drugim składnikiem, jakiego powinnyśmy unikać w naszych „jedwabnych” kosmetykach są silikony. Szczególnie zabójcze dla włosów kręconych lub przyklapniętych. Obciążą nasze pukle i rozprostują skręty, a jedwab już nic nie wskóra. Kiedy zależy nam na znacznym wygładzeniu pasm, kupujmy kosmetyki z dużą zawartością jedwabiu hydrolizowanego. Wtedy mamy pewność, że pukle zostaną głęboko nawilżone.

Dobrej jakości preparat do włosów z jedwabiem, można kupić za około kilkanaście złotych za małą buteleczkę. Jeśli produkt jest podejrzanie tani, może zawierać mało jedwabiu, a dużo substancji rozcieńczających, silikonów, nie niosących wartości odżywczych.

Jak stosować jedwab na włosy?

To w jaki sposób stosujemy jedwab na włosy zależne jest od rodzaju kosmetyku. W czystej postaci najlepiej nakładać go na zwilżone włosy, zanim ułożymy fryzurę. Dzięki temu zyskamy pasma łatwiejsze do stylizowania. Natomiast na ułożoną już fryzurę, możemy użyć jedwabiu, nakładając na suche włosy. W ten sposób unikniemy ich puszenia się i elektryzowania. Używajmy go naprawdę w małych ilościach. Do krótkich fryzur wystarczy kropla jedwabiu, a do dłuższych 2-3. Rozcieramy preparat na opuszkach palców i wtedy wmasowujemy we włosy.

Gdy chcemy zastosować szampony, odżywki, czy maski z zawartością jedwabiu, używamy ich tak, jak tego typu produktów. Trzeba tylko zwracać szczególną uwagę, czy włosy nie zaczynają się po jakimś czasie przetłuszczać. Wtedy należy przerwać stosowani preparatu, bądź używać go naprzemiennie z kosmetykiem niezwierającym jedwabiu.

Efekty stosowania jedwabiu na włosy – jakie są?

Moc składników zawartych w jedwabiu da efekt wspaniałej i dogłębnej regeneracji naszej fryzury. Stosując go regularnie, ale i umiejętnie poprawimy kondycję pasm. Jedwab może być dla włosów najlepszym przyjacielem, ponieważ:

– nawilża je i chroni przed przesuszeniem,

– nadaje pasmom gładkości i miękkości,

– eliminuje efekt elektryzowania się włosów,

– chroni końcówki przed rozdwajaniem,

– nadaje puklom blask,

– chroni włosy przed promieniowaniem UV,

– eliminuje problemy z łupieżem,

– ułatwia rozczesywanie pasm.

 

Autor: Katarzyna Mikołajczak – red. portalu Kobieca Strefa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© – Powered by love since 2020. Kopiowanie treści zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.