Skip to content
Menu

Jak pozbyć się wągrów i zachować zdrową cerę?

Wiele z nas marzy o pięknej i zdrowej cerze, jednak każdego dnia skóra narażona jest na zanieczyszczenia oraz problemy zdrowotne – jak trądzik, przesuszenie, czy nierównomierny koloryt – co znacznie utrudnia to zadanie. Dlatego, aby prawidłowo zadbać o skórę, dobrze jest wprowadzić codzienną pielęgnację i świadomie wybierać kosmetyki. Jedną z najczęściej pojawiających się niedoskonałości są […]

Wiele z nas marzy o pięknej i zdrowej cerze, jednak każdego dnia skóra narażona jest na zanieczyszczenia oraz problemy zdrowotne – jak trądzik, przesuszenie, czy nierównomierny koloryt – co znacznie utrudnia to zadanie. Dlatego, aby prawidłowo zadbać o skórę, dobrze jest wprowadzić codzienną pielęgnację i świadomie wybierać kosmetyki. Jedną z najczęściej pojawiających się niedoskonałości są wągry. Czym dokładnie są? Jak można się ich pozbyć? Jakie są najlepsze sposoby do walki z zaskórniakami?

Czy tak właściwie są wągry?

Wągry, inaczej zaskórniki, powstają na skutek zapchania gruczołów łojowych skóry. Wizualnie przypominają one niewielkie czarne lub białe kropki, umiejscowione zazwyczaj na nosie, brodzie, czole czy plecach. Bardzo często towarzyszą one trądzikowi, jednak mogą pojawiać się także samoistnie. Zaskórniki można podzielić na dwa rodzaje – zamknięte, otwarte – przy czym zmiany pojawiają się bez obecności stanu zapalnego.

Przyczyny powstawania zaskórników

Na częstsze pojawianie się wągrów bardziej narażone są osoby posiadające cerę mieszaną lub tłustą. Główną przyczyną jest zaleganie nadmiaru sebum w ujściach gruczołów łojowych, może być to spowodowane różnymi czynnikami – powstawaniu zaskórników sprzyja:

  • brak codziennego, dokładnego oczyszczania skóry
  • trądzik  
  • nieodpowiednio dopasowane kosmetyki (zawierające składniki komedogenne)
  • niewłaściwa dieta
  • zaburzenia hormonalne

Jak poradzić sobie z zaskórnikami?

Istnieje wiele metod walki z zaskórnikami – jak sobie z nimi poradzić?

  • Odpowiednia pielęgnacja twarzy. Właściwa, codzienna i konsekwentna pielęgnacja cery jest kluczowa, jeśli chodzi o utrzymanie jej w jak najlepszym stanie. Minimum dwa razy dziennie skórę powinno się dokładnie oczyszczać za pomocą odpowiednich, łagodnych kosmetyków. Ponadto obowiązkowy jest krem nawilżający oraz z filtrem. Co prawda nie będzie to działanie wymierzone stricte w walkę z zaskórnikami, jednak pomoże zachować naturalną równowagę skóry oraz ochroni ją przed czynnikami zewnętrznymi.
  • Dogłębne nawilżanie. Oprócz codziennego stosowania kremu dobrze jest co jakiś czas (raz lub dwa razy w tygodniu) szczególnie zadbać o nawilżenie przy użyciu odpowiedniego olejku bądź maseczki nawilżającej. Pozwoli to skórze zregenerować się oraz zachować zdrowy wygląd.
  • Odpowiedni poziom złuszczania. Szczególnie pomocne przy walce z wągrami są peelingi (dla cery trądzikowej najlepszym wyborem są peelingi enzymatyczne, ponieważ nie powodują uszkodzeń mechanicznych). Pozwalają one na pozbycie się nadmiaru zrogowaciałego naskórka oraz kontrolują pracę gruczołów łojowych i wydzielania sebum. Pozwoli to na zlikwidowanie przyczyny powstawania zaskórników oraz ich wyeliminowanie.

Czego nie robić, czyli złe praktyki w Internecie

W Internecie krąży wiele “lifehacków” mających pomóc w walce z zaskórnikami. Nim jednak zdecydujemy się na wypróbowanie niesprawdzonych metod, dobrze jest zweryfikować, czy są one prawdziwe. Nie warto przede wszystkim stosować produktów spożywczych – soku z cytryny, fusów z kawy – pasty do zębów, czy znanego sposobu na maseczkę z węgla aktywnego. Niestety nigdy nie wiadomo, jak skóra zachowa się przy kontakcie ze składnikami, które nie zostały zbadane przez dermatologa (jak to ma miejsce w przypadku kosmetyków), tym bardziej że niektóre domowe artykuły mogą podrażniać skórę i powodować jej uszkodzenie – przyniesie to odwrotny od zamierzonego efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© – Powered by love since 2020. Kopiowanie treści zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.