Skip to content
Menu

Co oznaczają niebieskie oczy?

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, jednak nie każdy wie, że z koloru tęczówki również da się bardzo dużo wyczytać. Szczególną uwagę przykuwają zwykle błękitne oczy, ponieważ nie dość, że są piękne, to jeszcze najrzadziej spotykane. Czego można dowiedzieć się z niebieskich oczu? Jak często są one spotykane? Jak często spotykane są niebieskie oczy? […]

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, jednak nie każdy wie, że z koloru tęczówki również da się bardzo dużo wyczytać. Szczególną uwagę przykuwają zwykle błękitne oczy, ponieważ nie dość, że są piękne, to jeszcze najrzadziej spotykane. Czego można dowiedzieć się z niebieskich oczu? Jak często są one spotykane?

Jak często spotykane są niebieskie oczy?

Niebieskie oczy najczęściej spotykane są u osób z jasnymi włosami – uważa się, że jest to związane z dziedziczeniem. Niebieskie tęczówki są jednymi z najrzadziej spotykanych oczu i występują zaledwie u 1-8% populacji – najczęściej u osób zamieszkujących Skandynawię oraz okolice Morza Bałtyckiego.  

Niebieskie oczy – skąd się biorą?

Za kolor tęczówki odpowiada barwnik, tak zwana melanina. To właśnie jej duża ilość determinuje ciemne, brązowe zabarwienie oczu. Analogicznie, niedobór melaniny objawia się jaśniejszym zabarwieniem tęczówki – w tym przypadku na przykład zielonym lub w skrajnej sytuacji niebieskim. Dlatego to właśnie błękitna tęczówka jest najrzadziej spotykana. Co ciekawe, naukowcy zgodnie przyznają, że wszystkie osoby z niebieskimi oczami są ze sobą spokrewnione – pochodzą od jednego przodka, prawdopodobnie z Afganistanu. 

Jaka jest symbolika niebieskich oczu?

Osoby z niebieskimi oczami postrzegane są jako ponadprzeciętnie inteligentne. Kolor tęczówki może jednocześnie wzbudzać respekt i fascynować. Właściciele niebieskich oczu są spokojni i opanowani, a także życzliwi oraz uprzejmi. Niebieskoocy mają wyjątkowe zdolności przywódcze – dobrze czują się w planowaniu, uwielbiają odnosić sukcesy oraz pomagać innym w osiągnięciu wymarzonego celu. Niebieski kolor tęczówki kojarzy się też z marzycielami – ich posiadacze zazwyczaj są bardziej empatyczni, otwarci, sentymentalni i mają skłonność do bujania z głową w chmurach. Inne cechy, przypisywane osobom z niebieskimi oczami to również odwaga, pewność siebie i upartość w dążeniu do celu. Błękitne oczy często są powiązane z charyzmą oraz z zamiłowaniem do rywalizacji. Może się też zdawać, że niebieskoocy są nieco bardziej powściągliwi w przyjacielskich kontaktach z innymi.

Niebieskie oczy – wady

Zawartość melaniny w dużym stopniu jest powiązana z wadami wzroku. Dlatego też, osoby o niebieskiej tęczówce są narażone na zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), co wiąże się z tym, że jasna tęczówka zdecydowanie słabiej blokuje światło ultrafioletowe. Z drugiej strony uważa się, że niebieskoocy są odporniejsi na zaburzenia psychiczne. 

Makijaż do niebieskich oczu – jak je podkreślić?

Niebieskie oczy są piękne same w sobie, jednak głębie spojrzenia można dodatkowo podkreślić przy pomocy makijażu. Aby upiększyć oczy w prostym, codziennym makijażu najlepiej będzie wykorzystać eyeliner lub kredkę. Wystarczy obrysować kontur oka i delikatnie rozmazać kredkę pędzelkiem bądź narysować kreskę. 

Warto zwrócić uwagę również na cienie, ponieważ potrafią one wydobyć wyjątkowy błękitny kolor tęczówki. Z niebieskimi oczami doskonale komponują się przede wszystkim odcienie żółci – można sięgnąć też po beżowy, brzoskwiniowy lub kremowy. Z drugiej strony piękny kolor oka wydobędą także róże – doskonale sprawdzają się niemal wszystkie odcienie, a więc pastelowy oraz ciepły róż. Do niebieskich oczu pasują też czerwienie i pomarańcze. Powinno się jednak unikać fioletów i samego błękitu, ponieważ zamiast eksponować, mogą one tłumić naturalny kolor oczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© – Powered by love since 2020. Kopiowanie treści zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.