Skip to content
Menu

Tęsknota za byłym – co zrobić w takiej sytuacji?

Tęsknota towarzyszy nam przy okazji wielu sytuacji. Tęsknić można za smakiem dania dzieciństwa, miejscem, czy ludźmi. Tym bardziej tęsknota za byłym partnerem wydaje się zupełnie zrozumiała, a tym bardziej naturalna. Często jest również dość zdrową reakcją emocjonalną. Oznacza, iż relacja była dla Ciebie wartościowa. Nie oznacza jednak, iż zakończenie relacji jest czymś złym. W wielu […]

Tęsknota towarzyszy nam przy okazji wielu sytuacji. Tęsknić można za smakiem dania dzieciństwa, miejscem, czy ludźmi. Tym bardziej tęsknota za byłym partnerem wydaje się zupełnie zrozumiała, a tym bardziej naturalna.

Często jest również dość zdrową reakcją emocjonalną. Oznacza, iż relacja była dla Ciebie wartościowa. Nie oznacza jednak, iż zakończenie relacji jest czymś złym. W wielu sytuacjach to po prostu trudne emocjonalnie wydarzenie, z którego nie można się tak po prostu otrząsnąć.

Zwłaszcza, jeśli rozstanie nastąpiło w dość prozaiczny sposób, czy Wasze drogi się po prostu rozeszły z życiowych powodów.

Dlaczego pojawia się tęsknota za byłym?

Człowiek tęskni za tym, co było mu bliskie. Czasem tęsknota to bardziej sentyment do tego, co było dobre, jednak przeminęło. W sytuacji, gdy związek trwał dłuższy czas, na przykład rok czasu, a nawet kilka lat, tęsknota zdaje się nieunikniona.

Tym bardziej, że pary wykształcają wspólne nawyki, dlatego tęsknota, czy niejako uczucie pustki, to po prostu taka trochę zmiana dotychczasowego życia. Czasem pod tęsknotą może kryć się coś więcej, na przykład lęk przed samotnością, jednak to również dość naturalna reakcja.

W innych sytuacjach tęsknota to po prostu przyjemne wspomnienia, które towarzyszyły nam w przeszłości, a teraz jednak są już nieobecne. Czasem to po prostu chęć powrotu do tego, co było, chociaż nie zawsze jest to możliwe.

Czy tęsknota za byłym to znak, żeby ponownie się zejść?

Niestety, ale na to pytanie nie istnieje jednak, uniwersalna odpowiedź. Tęsknota za ex po prostu się zdarza, jednak samo pojawienie się tęsknoty nie jest równoznaczne z tym, iż należy do siebie wrócić. Wszak tęsknota nie musi oznaczać tego, że Twoje uczucie jest wciąż żywe i wynika z miłości.

Wiem, że pewnie myślisz sobie: tęsknię za byłym, co mam zrobić? Dużo zależy od okoliczności Waszego rozstania. Jeśli był ku temu konkretny powód, w szczególności, jeśli wynikał z jego zachowania, braku zainteresowania Twoją osobą, czy po prostu Wasz związek był burzliwy, pamiętaj, że w tym przypadku nie warto wchodzić dwa razy do tej samej rzeki. Istotny jest także czas, jaki upłynął od Waszego rozstania.

Tęsknota może pojawiać się nawet kilka lat po tym, jak Wasze drogi się rozeszły. Czasem może być wynikiem Twojego gorszego nastroju i powrotu myślami do przyjemnych chwil w związku. To zupełnie naturalna reakcja. Nasz umysł, w obliczu gorszego nastroju, poszukuje takich wspomnień, które poprawią nam humor i często, paradoksalnie, pojawia się tęsknota za tymi właśnie chwilami.

Co zrobić, jeżeli tęsknie za byłym?

Jeśli Wasze rozstanie miało miejsce nie tak dawno, po prostu pozwól sobie na tęsknotę. To naturalna reakcja. Nie ma sensu dusić w sobie tego uczucia i udawać przed samą sobą, że zakończenie związku nie miało na Ciebie wpływu. Im szybciej pozwolisz sobie na te niewygodne uczucia, tym łatwiej będzie Ci się pogodzić ze stanem rzeczy i zaadaptować w nowej sytuacji.

Bliski kontakt z samym sobą, szczególnie w sferze emocjonalnej jest bardzo ważny, ponieważ pozwala na podejmowanie świadomych decyzji. Co nie oznacza podejmowanie decyzji pod wpływem emocji. Te czasem po prostu potrzebują ujścia. W życiu potrzebna jest umiejętność doświadczania i przeżywania zarówno pozytywnych emocji, jak również tych trudniejszych.

To pozwala człowiekowi dojrzeć wewnętrznie, jak również bliżej poznać własną osobę. Dlatego pozwól sobie po prostu zatęsknić.

Czy warto wracać do byłego, jeżeli tęsknie?

Czasem tęsknota za byłym po latach sprawia, iż pojawiają się także myśli takie jak: czy to była dobra decyzja, a co jeśli to nie był ten jedyny? Dlaczego nie mogę o nim zapomnieć.

Pamiętaj, że ciężko tak naprawdę zapomnieć o ludziach, którzy pojawili się na naszej drodze, szczególnie, jeśli w pewnym momencie byli nam bardzo bliscy.

Rzadko jednak tęsknota oznacza, że warto do siebie wracać. Każde zerwanie, czy zakończony związek to również tęsknota. Bardzo ważne jest, aby zastanowić się nad tym, jakie były powody Waszego rozstania, to pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© – Powered by love since 2020. Kopiowanie treści zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.