Skip to content
Menu

Depilacja woskiem w domu – jak to zrobić? Krok po kroku

Gładka skóra jest pożądana o każdej porze roku. Chociaż latem łatwiej o tym pamiętać, ponieważ częściej odsłaniamy ramiona, nogi. Czy depilacja woskiem w domu jest odpowiedzią na te pragnienia? Czy łatwo ją wykonać? Odkryj odpowiedzi razem z nami! Depilacja woskiem w domu – czy to możliwe? Oczywiście, że tak! Już nie musisz martwić się, że […]

Gładka skóra jest pożądana o każdej porze roku. Chociaż latem łatwiej o tym pamiętać, ponieważ częściej odsłaniamy ramiona, nogi. Czy depilacja woskiem w domu jest odpowiedzią na te pragnienia? Czy łatwo ją wykonać? Odkryj odpowiedzi razem z nami!

Depilacja woskiem w domu – czy to możliwe?

Oczywiście, że tak! Już nie musisz martwić się, że brakuje wolnych terminów u kosmetyczki, gdy ty planujesz urlop i właśnie przymierzasz bikini. Bez problemu wykonasz depilacje woskiem w domu, nawet gdy nigdy tego nie robiłaś. Do wyboru masz produkty dla początkujących i takie, które wymagają większej wprawy. Nie zapominaj o zaleceniach i przynajmniej dzień wcześniej wykonaj peeling wybranych miejsc do depilacji. Absolutnie po usuwaniu owłosienia nie korzystaj z kąpieli słonecznych, basenu czy z sauny. Depilowana skóra nie lubi również potu, dlatego staraj się unikać obcisłych ubrań, wtedy unikniesz nieprzyjemnych otarć naskórka. Po zabiegu koniecznie posmaruj depilowane miejsce balsamem na podrażnienia, a przekonasz się, że depilacja woskiem w domu jest łatwa i możesz ograniczyć dyskomfort związany z zabiegiem.

Rodzaje wosków do depilacji w domu

Wśród kosmetyków przeznaczonych do depilacji wybraliśmy kilka, po to, aby je omówić w artykule.

 • wosk miękki

Najbardziej znaną formą depilacji jest depilacja paskowa, która wykorzystuje wosk miękki. Za pomocą szpatułki wosk nakłada się na wybrane miejsce, a na niego przykłada się bawełniany lub flizelinowy pasek. Potem energicznie zrywa się go kierunku przeciwnym do rośnięcia włosów. Możliwość samodzielnego docięcia materiału jest niezwykle wygodne. Wosk miękki najczęściej stosuje się na większe partie ciała np. nogi, ręce.

 • wosk twardy

Z kolei depilacja woskiem twardym w domu nie wymaga używania pasków. Podczas nakładania podgrzanego wosku zostawia się z jednej strony końcówkę, która odstaje od powierzchni skóry. Pozwala to na zerwanie zastygniętego wosku. Taki rodzaj depilacji stosuje się w miejscach delikatniejszych takich jak pachy, okolice bikini.

 • wosk w rolce

Wosk w rolce wymaga podgrzania w gorącej wodzie lub specjalnym podgrzewaczu. W ofercie sklepów kosmetycznych znajdziesz gotowe zestawy produktów, które zawierają podgrzewacz, wosk w rolce i paski. Nakładanie wosku w opakowaniu typu roll-on jest niezwykle łatwe, zwłaszcza na większe owłosione części ciała. W miejscach zagięć jak pachy, bikini lepiej poradzi sobie wosk nakładany szpatułką.

 • wosk w słoiku

Wosk w plastikowym słoiku jest przeznaczony do podgrzania w kuchence mikrofalowej. Przed tym etapem nie zapomnij ściągnąć zakrętki i nie przekraczaj zalecanego czasu ocieplania. Sposób przeprowadzenia depilacji jest uzależniony od zaleceń producenta. Po podgrzaniu wosk nakłada się drewnianą szpatułką, której nie zostawiaj w opakowaniu, ponieważ zastygnie. W drogeriach możesz znaleźć produkty z użyciem pasków, jak i bez nich. Przed użyciem zawsze zapoznaj się z instrukcją dołączoną przez producenta.

Wosk do depilacji – jaki wybrać?

Bogata oferta produktów do depilacji woskiem może wywołać zamęt w głowie. Co zatem wybrać? Jeżeli stawiasz pierwsze kroki w domowej depilacji, to wybierz depilacje na zimno, czyli gotowe plastry z woskiem. Domowe zabiegi z podgrzewaniem i nakładaniem wosku szpatułką wymagają większej wprawy. Jeżeli jednak wybrałaś depilację na ciepło, to dobrym rozwiązaniem będzie wosk w rolce, który pozwoli na dokładne rozprowadzenie wosku. Przed zakupem kosmetyków do depilacji zapoznaj się z przeciwwskazaniami do stosowania, między innymi stany zapalne, podrażnienia, ranki wykluczają wykonanie depilacji.

Jak przygotować się do domowej depilacji woskiem?

Przede wszystkim wybierz odpowiednie kosmetyki. W drogeriach możesz kupić paski z woskiem, patyczki, wosk zimny i kosmetyk wymagający działania wyższej temperatury. W ofercie znajdziesz także specjalne podgrzewacze do wosku. Do zakupów dołącz krem łagodzący po depilacji, które zmniejszy pierwsze podrażnienia.

Przed wykonaniem zabiegu wypróbuj depilację na wybranym miejscu i sprawdź stan skóry, czy nie wystąpiła niepożądana reakcja.

Gdy już kupisz wosk do depilacji w domu, to nie zapomnij o przygotowaniu się do zabiegu. Dzień przed planowaną depilacją wykonaj peeling ciała, ponieważ złuszczenie naskórka zapobiega wrastaniu włosków. W dniu usuwania owłosienia nie używaj kosmetyków na wybrane partie ciała. Przede wszystkim unikaj oliwek i balsamów. Bezpośrednio przed zabiegiem oceń długość włosków, ponieważ nie powinny być mniejsze niż 0,5 cm. Przy krótkim owłosieniu depilacja nie przynosi oczekiwanego efektu.

Depilacja ciepłym woskiem w domu

Jeżeli wybierzesz ten rodzaj depilacji, to zabieg może zająć więcej czasu niż w przypadku zimnego wosku. Dla wprawionych osób depilacja ciepłym woskiem może potrwać około godziny. W tym czasie nogi, pachy będą cieszyły cię gładką skórą. Z pewnością znajdziesz jeszcze chwilę na depilację wąsika. Efekt utrzymuje się nawet do 3 tygodni.

Oto co potrzebujesz do tej depilacji:

 • paski do depilacji,
 • wosk,
 • patyczek do nakładania,
 • garnek z wodą do podgrzania wosku, mikrofalówka lub podgrzewacz,
 • woda utleniona i waciki do przemycia wybranych miejsc przed depilacją,
 • talk kosmetyczny, która zmniejsza podrażnienia,
 • oliwkę do usuwania wosku, który został na skórze,
 • krem np. aloesowy, łagodzący.

Depilacja ciepłym woskiem wykonana niezgodnie z zaleceniami producenta może spowodować oparzenia. Zapoznaj się i postępuj uważnie zgodnie z instrukcją.

Depilacja zimnym woskiem w domu

Ten rodzaj depilacji woskiem jest odpowiedni, gdy zależy na gładkiej skórze uzyskanej w krótkim czasie. W sklepach kosmetycznych możemy znaleźć plastry do depilacji, w których wosk jest zabezpieczony folią. Wystarczy rozgrzać go w dłoni, oderwać zabezpieczenie i nakleić na dane miejsce na skórze. Zawsze przyklejamy w kierunku, w którym rosną włosy. Po podanym czasie przez producenta zrywamy plaster w przeciwnym kierunku niż nakładaliśmy. Może okazać się, że nie wszystkie włosy zostały usunięte, wówczas naklejamy plaster ponownie. Możemy tak zrobić, dopóki nie utraci swojej przyczepności. W przypadku skóry wrażliwej zalecamy odczekać kilka dni z ponownym usuwaniem włosów.

Depilacja bikini woskiem w domu powoduje wiele obaw. Zimny wosk jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ plastry możesz przyciąć do pożądanego kształtu i przede wszystkim nie ma ryzyka poparzenia się zbyt gorącym woskiem.

Czy możliwa jest bezbolesna depilacja woskiem?

Odczucie bólu jest kwestią indywidualną. Dla jednej kobiety zabieg może być bezbolesny, a dla drugiej trudny do wytrzymania. Domowa depilacja woskiem na samym początku może powodować dyskomfort. Przy dłuższym stosowaniu skóra przyzwyczaja się do zabiegu, a odrastające owłosienie nie jest już takie mocne. Aby uniknąć bólu podczas depilacji, pamiętaj o zaleceniach przed i po zabiegu.

Warto nadmienić, że za odczucie bólu odpowiada także gospodarka hormonalna. To ona sprawia, że przed menstruacją kobiecy organizm jest bardziej wrażliwy. Być może odczucie bólu podczas depilacji będzie słabsze po menstruacji? Zachęcamy do obserwowania i zrozumienia swoich indywidualnych predyspozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© – Powered by love since 2020. Kopiowanie treści zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.