Skip to content
Menu

Życie po zdradzie – jak wybaczyć zdradę?

Życie po zdradzie nie jest łatwe. Niby wszystko jest dobrze, ale natrętna myśl, że „to” się stało, jest zawsze z Tobą. Próbowałaś wszystkiego: zapomnienia, oczyszczenia, przebaczenia, ale wspomnienie zdrady stale powraca. Jak żyć po zdradzie? Jak wybaczyć zdradę? Wybaczenie zdrady To, czy zdradę można wybaczyć pozostawiamy Twojemu osądowi. Istnieją osoby, które zarzekają się, że nie […]

Życie po zdradzie nie jest łatwe. Niby wszystko jest dobrze, ale natrętna myśl, że „to” się stało, jest zawsze z Tobą. Próbowałaś wszystkiego: zapomnienia, oczyszczenia, przebaczenia, ale wspomnienie zdrady stale powraca. Jak żyć po zdradzie? Jak wybaczyć zdradę?

Wybaczenie zdrady

To, czy zdradę można wybaczyć pozostawiamy Twojemu osądowi. Istnieją osoby, które zarzekają się, że nie byłyby w stanie nigdy wybaczyć zdrady. Ale istnieją także osoby, które zdradę wybaczają i żyją, jakby nigdy nie przydarzała się w ich związku. Są kobiety, które zdrada partnera doprowadza do depresji – są także kobiety, które zdradziły. 

Nie powiemy Ci, jak żyje się ze zdradą – powiemy Ci, co możesz zrobić, jeśli chcesz wybaczyć zdradę: swoją lub partnera. Przy czym musisz pamiętać o jednym: to, że wybaczysz zdradę, może równie dobrze oznaczać, że z partnerem budujecie relację od nowa lub wręcz odwrotnie – całkowicie ją zrywacie. 

Wybaczenie = oczyszczenie + zapomnienie

Żeby naprawdę wybaczyć zdradę i móc z nią żyć, trzeba najpierw chcieć się oczyścić, a następnie zapomnieć – przez postawienie grubej kreski pomiędzy tym co było, a tym, co jest. Oczyszczenie to taki bolący punkt w duszy, który sprawi, że kiedyś będziesz mogła o tym mówić bez płaczu, osądzania i wzajemnych pretensji. 

Oczyszczenie jest zależne od szkieletu psychicznego – u każdej osoby będzie przebiegać inaczej. Jeśli chcesz się oczyścić, możesz spać dwa dni, możesz wypić dużo za dużo wina, możesz też przepłakać niejeden wieczór. Możesz wygadać się przyjaciółce i w mało wyszukany sposób pytać, jak on mógł ci to zrobić. Możesz też tej samej przyjaciółce mówić o sobie w najgorszy sposób, bo dziś sama nie wiesz, jak mogłaś zdradzić… Jednak niektórym to nie pomoże, konieczne będzie spotkanie u psychoterapeuty, który przeanalizuje tę sytuację. Jeśli walczycie z partnerem o związek, przydatna może się okazać terapia małżeńska – gdzie w kontrolowany sposób wyrzucicie z siebie żal.

Pamięć jest przewrotna – to, co chcemy pamiętać, z czasem nam ulatuje z głowy, a to o czym chcemy zapomnieć – nie podlega wyparciu. Chcecie zapomnieć, a ciągle pamiętacie… 

Wybaczenie zdrady 

Niezależnie od tego, czy po zdradzie trwasz w relacji, jesteś singielką czy zaczynasz nowy związek – musisz nauczyć się żyć z jej cieniem. Jeśli zostałaś zdradzona – istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz zbyt podejrzliwa, że demony z przeszłości stale przy Tobie będą. Jeśli Ty zdradziłaś – pewnie za wszelką cenę będziesz chciała pokazać, że tym razem nie zdradzasz i utwierdzanie partnera w tym przekonaniu może stać się uciążliwe. 

Czas gra tu ważna rolę. Mało jest osób, które w kilka dni po ujawieniu (się) zdrady, przejdą do niej jak do sprawy z przeszłości. Raczej pozwól sobie na długie wylizywanie ran po zdradzie – w końcu musisz odbudować swoje wartości i poczucie bezpieczeństwa. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© – Powered by love since 2020. Kopiowanie treści zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.