Skip to content
Menu

Woda ryżowa na włosy – właściwości, przygotowanie i stosowanie

Okazuje się, że wystarczy trochę ryżu i wody, aby uzyskać kosmetyk, który wróci naszym włosom blask i zdrowie. Odkryte już dawno temu przez Azjatki, bogactwo wody ryżowej nie pozwala przejść obok niej obojętnie. Pozyskiwana w prosty sposób płukanka, uelastyczni nasze włosy i pozwoli cieszyć się piękną fryzurą. Właściwości wody ryżowej – jakie są? Naturalne kosmetyki […]

Okazuje się, że wystarczy trochę ryżu i wody, aby uzyskać kosmetyk, który wróci naszym włosom blask i zdrowie. Odkryte już dawno temu przez Azjatki, bogactwo wody ryżowej nie pozwala przejść obok niej obojętnie. Pozyskiwana w prosty sposób płukanka, uelastyczni nasze włosy i pozwoli cieszyć się piękną fryzurą.

Właściwości wody ryżowej – jakie są?

Naturalne kosmetyki to coś, co w obecnym czasie podbija serca kobiet. Sięgamy po mikstury, które robiły już nasze prababcie i, które same możemy przygotować. Właśnie z powodu tych trendów japońskie sposoby pielęgnacji włosów, stały się inspiracją dla współczesnych pań. Wiemy, jak piękną skórą i gładkimi włosami szczycą się Azjatki. Woda ryżowa, to odżywka do włosów używana od dawien w tym rejonie świata. Już w starożytności, kobiety płukały nią włosy, ponieważ znały jej cudowne działanie. Woda ta jest bogatym źródłem protein, które odbudowują pasma, nadając im objętości. Zawiera bardzo dużo skrobi ryżowej – humektantu nawilżającego, wygładzającego i regenerującego włosy. Poza tym w składzie wody ryżowej znajduje się wiele witamin, między innymi E oraz B, a także magnez, potas, cynk i żelazo. Płyn ryżowy bogaty jest ponadto w inozytol, który poprawia wygląd włosów. Pozostaje on we wnętrzu pasm, odbudowując ich strukturę i uelastyczniając. Wszystkie te ryżowe dary mają zbawienny wpływ na nasze włosy oraz skórę głowy, a pielęgnacja zaczyna się właśnie od nasady pasm. Wzmacniając cebulki włosa, budujemy jego siłę.

Jak przygotować wodę ryżową?

Przygotowanie wody ryżowej to nic trudnego. Dawniej Japonki pozyskiwały ją podczas płukania ryżu. Dziś możemy to zrobić na różne sposoby. Do przygotowania wody ryżowej do włosów najlepiej użyć ryżu brązowego lub jaśminowego, ale długoziarnisty biały też będzie dobry. Musimy ugotować ryż w wodzie, bez dodatku soli. Najlepiej zastosować proporcję 1:3, czyli szklanka ryżu, na trzy – wody. Następnie należy ziarna odcedzić i przestudzić mleczną, lekko mętną miksturę, jaka powstała. Taką odżywkę musimy przed użyciem rozcieńczyć, ponieważ jest silnie skoncentrowana: kilka łyżek na szklankę wody. W ten sposób uzyskaną wodę ryżową możemy przechowywać 2 dni w lodówce.

Inny sposób to zalanie ryżu gorącą, ale nie wrzącą wodą na 15 min. w proporcji pół szklanki ziaren i 2 szklanki wody. Po tym czasie musimy odcedzić płyn, taką wodę z ryżu nakładamy na włosy bez rozcieńczania. Po 10 min. spłukujemy preparat i nakładamy odżywkę lub maskę, której zwykle używamy. Taką płukankę musimy zużyć od razu.

Japońskie kobiety wiele lat temu używały do włosów także wody ryżowej sfermentowanej. Podczas tego procesu woda zmienia swoje pH do bardzo zbliżonego do naturalnego pH włosów, co wpływa na regenerację pasm. Obecnie także możemy pozyskać taki sfermentowany kosmetyk. W tym celu musimy zalać pół szklanki ryżu dwiema szklankami wody. Po 15 min. odcedzamy ziarenka, a wodę przelewamy do słoika. Zakręcony słoik, pozostawiamy na około 2 dni w temperaturze pokojowej. Koniecznie trzeba pamiętać, aby obserwować proces fermentacji. Jeśli jest ciepło, to może on przebiegać znacznie szybciej. Jeśli natomiast temperatura nie jest zbyt wysoka, fermentacja może się wydłużyć. Musimy uniknąć skwaśnienia wody. Taką miksturę przed zastosowaniem musimy rozcieńczyć. Do jednego mycia wykorzystajmy około pół szklanki wody ryżowej rozmieszanej w szklance wody. Można taki płyn kilka dni przechowywać w lodówce.

Stosowanie wody ryżowej – jak to robić?

Gotową wodę z ryżu na włosy można zastosować jako płukankę. Po umyciu głowy szamponem, spłukujemy ją wodą ryżową, delikatnie wmasowując miksturę w skórę. Pozostawiamy na około 5 minut, a następnie spłukujemy letnią wodą.

Częstotliwość stosowania wody ryżowej – kiedy można to robić?

Nie należy korzystać z dóbr wody z ryżu w nadmiarze. Najlepiej aplikować ją na włosy 2 razy w tygodniu. Oczywiście wszystko zależy od potrzeb i rodzaju naszych włosów. Już po pierwszym użyciu zobaczymy efektowny blask na głowie, a stosując płukankę ryżową regularnie spodziewajmy się znacznego wzmocnienia pasm.

Efekty stosowania wody ryżowej

Co może nam dać płukanie włosów wodą po ryżu? Naprawdę dużo! Dzięki bogatemu składowi ten prosty kosmetyk spowoduje, że nasza fryzura będzie gładka i lśniąca. A równocześnie pasma nabiorą objętości, bo ich struktury zostaną wzmocnione i odbudowane. W przypadku włosów kręconych, zyskają one większą sprężystość. Fryzura po zastosowaniu wody ryżowej lepiej poddaje się stylizacji, pasma są elastyczne i podatne. Kosmetyk ten ma też działanie oczyszczające, wypłukuje pozostałości kosmetyków i zanieczyszczeń. Woda ryżowa działa też na porost włosów. Wzmacnia ich cebulki i regeneruje pasma, co powoduje, że są silniejsze i mają mniejszą tendencję do wypadania. Ten sekret japońskiej pielęgnacji włosów może rozwiązać nasze problemy z suchymi, łamliwymi i matowymi pasmami.

Warto nadmienić, że płukanka z wody ryżowej jest kosmetykiem tanim. Musimy zakupić tylko ryż, a reszta to już tylko nasze chęci. Warto spróbować, bo możemy wiele zyskać.

Autor: Katarzyna Mikołajczak – redaktorka portalu Kobieca Strefa

 

 

 

© – Powered by love since 2020. Kopiowanie treści zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.