Skip to content
Menu

Woda brzozowa na skórę i włosy – poznaj jej cudowne właściwości!

Woda brzozowa wspomaga detoks całego naszego organizmu, może go wspierać zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Preparat ten wzmacnia włosy, oczyszcza cerę i nadaje jej blasku. Regularnie stosowana woda z brzozy może zdziałać cuda. Woda brzozowa – jakie ma właściwości? Roztwór soku z brzozy i alkoholu etylowego to znana powszechnie woda brzozowa, od dawien dawna używana w […]

Woda brzozowa wspomaga detoks całego naszego organizmu, może go wspierać zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Preparat ten wzmacnia włosy, oczyszcza cerę i nadaje jej blasku. Regularnie stosowana woda z brzozy może zdziałać cuda.

Woda brzozowa – jakie ma właściwości?

Roztwór soku z brzozy i alkoholu etylowego to znana powszechnie woda brzozowa, od dawien dawna używana w kosmetyce. Sam sok z brzozy można pić, jest niskokaloryczny i zdrowy. Obniża cholesterol i pomaga na choroby układu moczowego. Jednak sok kwaśnieje po 3-4 dniach. Alkohol zabezpiecza jego świeżość, utrzymując właściwości odżywcze. Woda brzozowa stosowana do picia w formie mieszanki soku z wodą, ma właściwości antyoksydacyjne, opóźnia objawy starzenia się organizmu. Dzięki niej układ nerwowy i pokarmowy sprawnie działają. Normuje też poziom cholesterolu i lipidów w organizmie. Brzozowa woda łagodzi stres, a także stany zapalne w żołądku. Dawniej stosowana była na wrzody. W medycynie ludowej użytkowano sok z brzozy do leczenia anginy. Zewnętrznie „brzozówka” użytkowana jest w postaci płynu zawierającego alkohol jako wcierki lub toniki. Prozdrowotne działanie wody brzozowej wynika wprost z zawartości w soku przeciwutleniaczy, witamin i minerałów oraz olejków eterycznych.

Szczegółowy skład soku to: cukry złożone, kwas cytrynowy, kwas jabłkowy, kwas salicylowy, trójterpeny lupanowe – betulina, saponiny, flawonoidy – kemferol, luteolina, kwercetyna, rutyna, hiperozyd, fitohormony fitosterole, aminokwasy – cytrulina, związki żywiczne, garbniki, witaminy grupy B, witamina C, minerały :wapń, fosfor, potas, magnez, żelazo, miedź, olejki eteryczne.

Zastosowanie wody brzozowej – co można z nią zrobić?

Używana regularnie ma zbawienny wpływ na wzrost włosów, wzmacnia cebulki i stymuluje porost nowych pasm, poprawia ich grubość. Dzieje się tak głównie ze względu na duże bogactwo witamin z grupy B. Wspomaga też walkę z łupieżem i przetłuszczaniem się włosów. Tu ma natomiast ogromne znaczenie kwas salicylowy, który odpowiada za odświeżenie skóry. Wykazuje on duże działanie antyseptyczne i złuszczające, odblokowuje pory.

Woda brzozowa może być również stosowana na problemy przy cerze trądzikowej. Zawiera bowiem betuliną, która łagodzi i zmniejsza podrażnienia skórne, działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Dodatkowo rozjaśnia cerę, nawet wybielając piegi. Stymuluje też syntezę kolagenu i elastyny oraz reguluje powstawanie melaniny, co pomaga w walce z przebarwieniami.

Fitosterole, fitohormony i aminokwasy wypełniające brzozowy sok, wygładzają drobne zmarszczki, nawilżają skórę i poprawiają jej napięcie. Przyjazna skórze jest też witamina C i przeciwutleniacze, które chronią ją przed działaniem wodnych rodników oraz działają ochronnie przeciw promieniowaniu UV.

Jak zrobić wodę brzozową?

W aptekach i drogeriach możemy nabyć bez problemu wodę brzozową, jak i kosmetyki zawierające sok z brzozy. Jednak możemy też przygotować taką wodę samodzielnie w domu. Sok z brzozy jest ekstraktem składników odżywczych transportowanych z korzeni drzewa, do pąków i liści. Należy go zbierać wiosną, gdy roślina zaczyna tych składników potrzebować do ulistnienia. Wtedy pień nasiąka sokiem. Najlepiej, gdy temperatura wynosi około 8-10 stopni Celsjusza. Musimy nawiercić pień, włożyć w otwór rurkę lub lejek. W ciągu doby z drzewa można uzyskać około 1,5 litra soku.

Na zrobienie wody brzozowej domowym sposobem jest prosty przepis. Przygotowujemy 100 g suszonych liści brzozy i zalewamy je 100 ml mocnego alkoholu (powyżej 60 %). Przelewamy to do ciemnej butelki. Po 10 dniach woda jest gotowa. Co kilka dni należy tylko wstrząsać butelką, a na koniec odcedzić płyn.

Jak stosować wodę brzozową na włosy i skórę?

Preparat z brzozy możemy stosować na różne sposoby. Między innymi w postaci wcierki do włosów. Należy unikać jej kontaktu z całymi włosami. Delikatnie wmasowujemy wodę w skórę głowy, pozostawiamy ją na kilka godzin, a nawet całą noc. Można również umyć włosy szamponem, a następnie wetrzeć wodę w skórę głowy i już nie spłukiwać. Ta naturalna metoda odświeży fryzurę i nada jej blasku. Jeśli chcemy wody brzozowej użyć jako toniku do twarzy, możemy robić to regularnie przemywając skórę lub problematyczne miejsca, przebarwienia. Warto z wody brzozowej robić także kompresy na zmęczone i podkrążone oczy. Ze względu na zawartość alkoholu w brzozowym płynie, należy obserwować skórę, która była przemywana, czy nacierana. W przypadku zaobserwowania podrażnień lub przesuszenia, należy brzozową kurację przerwać.

Efekty stosowania wody brzozowej na włosy i skórę.

Podsumowując, regularne stosowanie wody brzozowej poprawi kondycję naszych włosów, zagęści fryzurę i zapobiegnie jej przetłuszczaniu. Stosując preparat regularnie jako wcierkę już po miesiącu zauważymy przyrost nowych pasm. Nasza fryzura zyska objętość i blask. Dzięki brzozowemu preparatowi tłusta i łojotokowa cera zostanie oczyszczona, zmiany skórne załagodzone, przy równoczesnym zachowaniu odpowiedniego nawilżenia. Warto więc sięgnąć po ten płyn, aby naturalnie wesprzeć swoją cerę i włosy.

Autor: Katarzyna Mikołajczak – redaktorka portalu Kobieca Strefa

© – Powered by love since 2020. Kopiowanie treści zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.