Skip to content
Menu

Walka o miłość – czy i kiedy warto to robić? 5 sygnałów

Miłość, ach miłość, wiele ma imion, przychodzi znienacka i potrafi dość skutecznie zawrócić człowiekowi w głowie. Niejednokrotnie wprawia w euforię, przysparza tęsknoty, pojawia się bezsenność i ciche westchnięcia do tej jednej osoby. Przyjmuje się, że samo zauroczenie może trwać do około 4 miesięcy. Dlatego, jeśli taki stan utrzymuje się dłużej, można uznać, iż jest to […]

Miłość, ach miłość, wiele ma imion, przychodzi znienacka i potrafi dość skutecznie zawrócić człowiekowi w głowie. Niejednokrotnie wprawia w euforię, przysparza tęsknoty, pojawia się bezsenność i ciche westchnięcia do tej jednej osoby.

Przyjmuje się, że samo zauroczenie może trwać do około 4 miesięcy. Dlatego, jeśli taki stan utrzymuje się dłużej, można uznać, iż jest to właśnie miłość. Chociaż zakochany człowiek patrzy na świat w samych superlatywach, wszystko wydaje się piękniejsze i łatwiejsze, życie potrafi dostarczyć wielu pewnych trudności. I nie chodzi o samą tylko miłość. Czasem jest to po prostu związane z sytuacją zawodową. A to oznacza, iż w pewnych momentach miłosne uniesienie gdzieś niknie, traci na wyrazistości, skrywa się pod płaszczem szarzej rzeczywistości. I może prowadzić to do osłabienia relacji. Dlaczego czasem ludzie zadają sobie pytanie, czy warto walczyć o miłość. Często też pytają samych siebie, czy faktycznie jest to miłość, czy uczucie to może już wygasło.

Czy warto walczyć o miłość?

Niestety, ale na takie pytanie nie istnieje prosta odpowiedź. Nie można zastosować uniwersalnego tak lub nie. Każda miłość i każda relacja, czy związek są unikalne i niepodważalne, dlatego bardzo dużo zależy od kontekstu sytuacyjnego. O ile wydaje nam się często, iż nasze uczucie jest bardzo żywe i głębokie, wcale nie musi być takie samo z drugiej strony. Warto mieć to na uwadze, ponieważ walka o miłość w momencie, gdy jest ona jednostronna to walka nie tylko beznadziejna, ale również taka, z której można wyjść z pewnymi urazami, czy ranami emocjonalnymi. Dobrze jest wiedzieć, kiedy sobie odpuścić.

Kiedy warto walczyć o miłość? 5 sygnałów

Z drugiej strony, warto też mieć na uwadze, że są sytuacje, w których walka o miłość jest jak najbardziej wskazana. Kiedy walka o miłość ma sens?

1. Kiedy go kochasz

Związek bez miłości skazany jest na porażkę, a jeśli dwoje osób trwa w relacji, w której brak miłości, z czasem staje się ona pusta, mechaniczna, a życie ze sobą z przyzwyczajenia może okazać się udręką i pasmem ciągłych kłótni lub całkowitej obojętności.

W sytuacji jednak, jeśli go kochasz, pytasz pewnie, czy warto walczyć o miłość. Sporo zależy od dotychczasowej relacji, czy od tego, czy jakakolwiek relacja już istniała, jak również od tego, jaki jest stosunek drugiej strony do ewentualnej relacji. Jeśli otrzymałaś jasne sygnały, iż druga strona nie jest Tobą zainteresowana, warto sobie odpuścić. Jeśli jednak kontakt między Wami osłabł z bliżej nieokreślonej przyczyny, warto w pierwszej kolejności spróbować zrozumieć, jaki był tego powód. Nie warto żyć w świecie niedomówień, bo nasz umysł lubi dużo dopowiadać, co nie oznacza, że zawsze mamy rację.

2. Kiedy oboje chcecie być ze sobą

W sytuacji, gdy intencje obu stron są jasne, oboje chcecie być ze sobą, jednak kontakt się urwał, czy po prostu Wasze spotkania zostały ograniczone, co może być wynikiem wielu, prozaicznych sytuacji, w takim wypadku z pewnością warto walczyć o miłość.

3. Znajomi i rodzina uważają, że tworzyliście dobry związek

Czasem warto zasięgnąć porady osób postronnych, które jednak miały możliwość, by bliżej przyjrzeć się Waszej relacji. Wszystko dlatego, że mogli dostrzec pewne aspekty, dlatego mogą sugerować, że warto jest dać drugą szansę lub zawalczyć o miłość.

4. Bardzo miło wspominasz Wasze początki

Jeśli w dalszym ciągu początki Waszej relacji wywołują ciepłe uczucia, być może jest to znak, iż Twoje uczucie jest wziąć żywe i warto pomyśleć o tym, by zawalczyć jeszcze o miłość.

5. Czujesz, że to była cenna relacja

Jeśli masz wrażenie, że właśnie ucieka Ci w życiu coś bardzo cennego, wydaje się, że słabnący kontakt tak naprawdę nie powinien mieć miejsca i warto jest odbudować znajomość, czy po prostu zawalczyć o to, by relacja trwała, najpewniej powinnaś tak właśnie postąpić. Szczególnie, jeśli naprawdę się dogadywaliście, bardzo dobrze spędzało Wam się wspólnie czas i miałaś to poczucie, że czujesz się przy nim bezpieczna i spokojna.

Jak walczyć o miłość?

No właśnie, to chyba jedna z najistotniejszych kwestii. W końcu kluczowe jest, aby nie robić tego z gorącą głową, czy niemalże w desperacki sposób, co może się przecież przytrafić. Bardzo dużo zależy od tego, na jakim etapie była Wasza relacja. Jeśli byliście tylko parą, szczególnie o dość małym stażu, na początek pomocną będzie rozmowa. Jeśli Wasz związek trwał kilka lat lub byliście małżeństwem, skuteczniejszym rozwiązaniem może okazać się terapia. Można skorzystać tak samo z terapii dla par, jak również terapii indywidualnej.

Kiedy NIE warto walczyć o miłość?

Warto także wiedzieć, kiedy sobie odpuścić. Należy to zrobić, kiedy tak naprawdę była to relacja dla Ciebie szkodliwa lub toksyczna. W której Twoja osoba była tak naprawdę bez znaczenia, podobnie, jak Twoje potrzeby, czy emocje. Jeśli nie druga strona nie okazywała szacunku, to też znak, iż taką relację warto sobie odpuścić. Tym bardziej, jeśli druga strona nie robi niczego, by zmienić swoje zachowanie i polepszyć Waszą relację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© – Powered by love since 2020. Kopiowanie treści zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.