Zmiany trądzikowe pojawiają się nie tylko na twarzy. Pryszcze i krosty wychodzą też na dekolcie, który przecież kobiety chcą odsłonić. Nie każda z nas wie, jakich kosmetyków możemy używać do tej delikatnej części ciała. Okazuje się, że o klatkę piersiową należy dbać podobnie, jak o twarz. Można skutecznie wygrać walkę o gładką skórę dekoltu, ważna jest tylko systematyczność i skrupulatność.
Trądzik na dekolcie, pośladach i plecach – co robić?
Trądzik najczęściej kojarzy nam się z problemami skóry twarzy. Jednak niechciane wykwity skórne, pojawiają się także na szyi, dekolcie, plecach, ramionach, klatce piersiowej, a nawet pośladkach. Trądzik to choroba o różnym obrazie klinicznym i wieloczynnikowym podłożu. W źródłach medycznych można znaleźć różne klasyfikacje tego schorzenia, zależne od tego, jakie kryterium brane było pod uwagę. Można je uszeregować pod względem przyczyn, rodzaju zmian skórnych, stopnia nasilenia, czy właśnie miejsca występowania. Wiele osób wpada w rozpacz, gdy zobaczy nieprzyjemne krosty nie tylko na twarzy, ale również w innych miejscach ciała. Jednak choć sprawa wydaje nam się przegrana i skomplikowana, to wystarczy cierpliwość i skrupulatność. Musimy zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki i rozpocząć systematyczną walkę. Pomogą one zniszczyć trądzik nie tylko na dekolcie, ale również na plecach, ramionach, pośladkach.
Trądzik na dekolcie – przyczyny
Wśród przyczyn powstawania zmian trądzikowych wymienia się: bakterie i drożdżaki, uwarunkowania genetyczne, nadmierną produkcję sebum, zaburzenia hormonalne i nieprawidłowe rogowacenie ujść mieszków włosowych. Jak widać, jest to dermatoza o wieloczynnikowych przyczynach. Często na podstawie miejsca powstawania zmian skórnych, dermatolog umie określić czynnik, które je wywołał. Trądzik na klatce piersiowej jest najczęściej zaburzeniem funkcjonowania jednostki włosowo-łojowej. Ponieważ okolice twarzy i pleców są bogate w gruczoły łojowe, dlatego wypryski tu pojawiają się częściej, niż w innych rejonach ciała. Jako główną przyczynę trądziku na dekolcie wymienia się także zaburzenia hormonalne.
Krosty na dekolcie obserwuje się w większości u kobiet po 25 roku życia. Schorzenie to nazywane jest trądzikiem późnym lub dorosłym. Charakteryzuje się niewielkimi zmianami zapalnymi wypełnionymi treścią ropną. Zaskórniki i ostrzejsze zmiany zapalne pojawiają się rzadko. Niekiedy jednak trądzik młodzieńczy także rozsiewa się na ramiona i dekolt, szczególnie u młodych mężczyzn. Od pewnego czasu specjaliści wskazują na znaczny wpływ stresu na pojawienie się wyprysków w obszarze dekoltu.
Jak pozbyć się trądziku na dekolcie?
Aby z sukcesem zakończyć walkę z pryszczami na dekolcie najlepiej zasięgnąć rady specjalisty dermatologa. Jednak nie znaczy to, że sami także nie możemy sobie pomóc. Przede wszystkim ważna jest odpowiednia higiena ciała. Regularny prysznic zmyje nadmiar sebum i zanieczyszczenia.
W walce z trądzikiem ważna jest też dieta. Powinna być bogata w warzywa i owoce, pełne ziarna i dobrej jakości mięso, ryby. Chcąc mieć zdrową skórę musimy unikać alkoholu, kofeiny, czy ostrych przypraw. Ważne jest, aby pić też dużo wody.
Domowe sposoby na trądzik na dekolcie
Dla delikatnej skóry dekoltu dobre są subtelne sposoby wsparcia. Na zaskórniaki, czy wypryski na dekolcie warto przygotować samodzielnie, domową maseczkę, niż korzystać z gotowych, drogeryjnych. Można na przykład wykorzystać najzwyczajniejszą papkę z drożdży piekarskich wymieszanych z wodą. Nakładamy to na oczyszczona skórę na 20 minut. Innym domowym sposobem jest wymieszanie soku z cytryny z miodem. Tą miksturę także nakładamy na około 15-20 minut, po czym delikatnie spłukujemy.
Jakie kosmetyki zastosować na wypryski na dekolcie?
Na dekolt najlepiej nakładać kosmetyki przeznaczone dla twarzy, a nie ciężkie i gęste balsamy, olejki, kremy do ciała.
Przy codziennych czynnościach toaletowych dobrze jest myć dekolt żelem antybakteryjnym lub mydłem siarkowym. W tym przypadku do przemycia skóry warto wykorzystać również tonik dla cery tłustej i mieszanej. Sięgnijmy też po kremy zawierające kwas salicylowy, cynk i siarkę. Ograniczą one produkcję gruczołów łojowych oraz zadziałają złuszczająco i zwężą pory. Nie należy samemu wyciskać zmian. Do pozbycia się pryszczy z klatki piersiowej można wykorzystać peelingi, lepiej te enzymatyczne, bo delikatniejsze. Najlepiej używać ich 1-2 razy w tygodniu.
Trądzik na dekolcie – leczenie
Kiedy trądzik na dekolcie nie jest zbyt agresywny możemy wyleczyć go nakładając miejscowo leki na krosty. Wykorzystujmy preparaty zawierające nadtlenek benzoilu lub kwas azelainowy, które zwalczą zaskórniaki. Do zniwelowania grudek potrzebne będą retinoidy (izotretynoida, tretynoida i adapalen. Jeśli mamy krostki na dekolcie być może konieczne będzie wdrożenie miejscowych antybiotyków. Jeśli trądzik jest nasilony dermatolog zaleci nam także doustne antybiotyki. W przypadku kobiet, aby wygrać walkę z trądzikiem często konieczne jest sprawdzenie gospodarki hormonalnej i przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej.