Skip to content
Menu

Trądzik na dekolcie – jak z nim walczyć? Przyczyny i leczenie

Najczęściej o trądziku, czy o zmianach trądzikowych na skórze mówi się w kontekście twarzy. To właśnie na cerze, szczególnie w okresie dojrzewania, pojawiają się wykwity skóry twarzy. Jednak, także w dorosłym życiu niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których trądzik przypomina o sobie. Wynika to również ze złożonego systemu hormonalnego, który u kobiet reguluje chociażby cykle […]

Najczęściej o trądziku, czy o zmianach trądzikowych na skórze mówi się w kontekście twarzy. To właśnie na cerze, szczególnie w okresie dojrzewania, pojawiają się wykwity skóry twarzy. Jednak, także w dorosłym życiu niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których trądzik przypomina o sobie. Wynika to również ze złożonego systemu hormonalnego, który u kobiet reguluje chociażby cykle miesięczne. Na jego wystąpienie wpływ mają także czynniki zewnętrzne, w tym rodzaj stosowanych kosmetyków.

Jednocześnie, wykwity pojawiają się nie tylko na twarzy, ale również szyi, a częso także dekolcie. To sytuacja raczej mało przyjemna, w szczególności, gdy trądzik jest dość widoczny. W jaki sposób można poradzić sobie z tego rodzaju zmianami skórnymi?

Trądzik na dekolcie – przyczyny

Niedoskonałości skóry, szczególnie te uciążliwe i bardzo widoczne, są dla wielu kobiet powodem do wstydu. To sprawia, że niejednokrotnie decydują się na ograniczenie ilości kreacji. Widoczny trądzik na dekolcie sprawia, że Panie decydują się zakładać rzeczy, które sięgają okoli szyi i obojczyków, by w ten sposób zakamuflować problemy skórne. Skąd właściwie bierze się trądzik na dekolcie?

Jedną z przyczyn są uwarunkowania genetyczne. Obok szeregu cennych informacji, jakie zawarte są w genach, są również te, związane z funkcjonowaniem skóry. Wynika to z faktu, że to geny właśnie odpowiadają za kontrolowanie sebum. Jest to nic innego, jak wydzielina łojowa skóry. Jej nadmiar sprawia, że pojawiają się pryszcze na dekolcie, ale też innych częściach ciała. Dlatego to właśnie nadmiar sebum, czy nadmierna praca gruczołów łojowych prowadzą do problemów skórnych. Drugim aspektem mogą być zaburzenia, które występuja w gospodarce hormonalnej. Innym aspektem jest obecość bakterii, jak też drożdży, które mają wpływ na kondycję skóry oraz jej funkcjonowanie.

Jak pozbyć się trądziku na dekolcie?

Jeśli wysypka na dekolcie faktycznie ma zniknąć, najważniejsze to znaleźć przyczynę, dla której pojawiają się krosty. W innym przypadku może okazać się to walką z wiatrakami, której bezskuteczność doprowadzi tylko do frustracji. Od czego zatem zacząć?

Najlepiej od badań hormonalnych. To właśnie w zaburzeniach gospodarki hormonalnej warto na początek upatrywać przyczyn, z których na dekolcie pojawiają się krostki. Trzeba pamiętać, że poziom poszczególnych hormonów bada się tylko w określone dni cyklu. Dlaczego? Ponieważ może dojść do przekłamania wyników. To, kiedy należy przeprowadzić określony zestaw badań hormonalnych warto skonsultować z endokrynologiem. Badanie okaże się tym bardziej pomocne, jeśli ktoś doświadcza zaburzeń cyklu, problemów ze snem, czy chronicznego zmęczenia lub dłogtrwałego stresu. W szczególności nieregularny sen i nadmierny stres w dużym stopniu wpływają na funkcjonowanie układu hormonalnego.

Domowe sposoby na trądzik na dekolcie

Trądzik na klatce piersiowej można leczyć także naturalnym metodami. Ich zaletą jest to, że poszczególne pomysły posiadają szereg bardzo cennych elementów odżywczych, co przekłada się na ogólne polepszenie kondycji skóry. Na co warto zwrócić uwagę?

Maseczka na trądzik na dekolcie

Naturalne sposoby bazują przede wszystkim na prostych artykułach, które są dostępne praktycznie w każdym domu. Jednym ze skutecznych, domowych spososób jest maseczka, którą można uzyskać z drodżdży, mleka i soku cytrynowego. W jaki sposób ją przygotować?

  • Przygotuj 1/4 kostki drożdży

  • łyżkę cieplego mleka

  • odrobinę soku z cytryny, dosłownie kilka kropel

Wszystko należy ze sobą dokładnie wymieszać, a następnie gotową masą posmarować dekolt i odczekać 10 minut. Tego typu maskę można nakładać dwa razy dziennie.

Można wykorzystać także maseczkę z ogrórka:

  • Potrzebne będą 3 łyżki twarogu

  • pół ogórka, którego należy zetrzeć

  • łyżka miodu

Maseczkę nakłada się na miejsce dotknięte trądzikiem na około 15-20 minut.

Inne domowe sposoby na walkę z trądzikiem na dekolcie

Wśród domowych sposobów można znaleźć po prostu zalecenia, które sprzyjają trosce o skórę. Przede wszystkim istotny jest ręcznik, którego używa się po kąpieli. Powinien być suchy, warto również jest go zmieniać co kilka dni.

Drugim, ważnym aspektem jest rodzaj ubrań, a przede wszystkim materiał, z jakiego zostały wykonane. Jeśli ktoś ma pryszcze na klatce piersiowej, powinien przede wszystkim zakładać przewiewne ubrania, które pozwalają skórzeo oddychać.

Dodatkowo, osoby, które używają perfumowanego balsamu do ciała, powinny pomijać dekolt i miejsca na skórze, które są dotknięte wysypka.

Jakie kosmetyki zastować na wypryski na dekolcie?

W przypadku trądziku bardzo ważne jest przede wszystkim odpowiednie oczyszczenie skóry. Dlatego wykorzystuje się preparaty o delikatnym, ale skutecznym działaniu. Skóra, na której wystęuje trądzik jest bardzo wrażliwa, dlatego najlepiej sięgać po możliwie jak najbardziej naturalne kosmetyki. Wśród nich można zwrócić na dedykowany trądzikowi żel myjący. Drugim, bardzo ważnym aspektem jest nawilżenie skóry. Głównie dlatego, iż jedną z przyczyn jest nadmierne jej rogowacenie. Naturalne kremy nawilżające ułatwią przywrócenie skórze równowagi.

Trądzik na dekolcie – leczenie

Konkretne leki niejednokrotnie może przepisać wyłącznie dermatolog. Ma to jednak miejsce w przypadku bardzo widocznych, intensywnych zmian skórnych, co sprawia, że należy wdrożyć zaawansowaną terapię skórną.

W przypadku leków ogólnodostępnych, najlepiej sprawdzają się preparaty, które zwierają nadtlenek benzolinu lub kwas azelainowy. To właśnie te składniki mają kluczowe działanie w walce z zaskórnikami. Sposób leczenia, który podejmuje się w przypadku intensywnych zmian skórnych, jak skupionego trądziku, wymagają zastosowania antybiotyków. W razie potrzeby niezbędne jest ich doustne przyjmowanie. W wielu przypadkach antybiotyki stosuje się jendak wyłącznie miejscowo. Jednak, decyzję na temat rodzaju terapii podejmuje specjalista na podstawie badań oraz wywiadu, który uzyskuje od pacjenta.

 

 

© – Powered by love since 2020. Kopiowanie treści zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.