Skip to content
Menu

Praca dla opiekunek w Niemczech – jak zacząć?

Wraz ze zbliżającym się nowym rokiem wiele osób stawia sobie noworoczne postanowienia. Niektóre z nich dotyczą kwestii zawodowych i mogą obejmować np. zmianę pracy czy też całkowite przebranżowienie się. Wybór niektórych Polek na pewno padnie na podjęcie pracy w opiece w Niemczech. Jak zacząć starać się o takie zatrudnienie? Z czym ono się wiąże? Praca […]

Wraz ze zbliżającym się nowym rokiem wiele osób stawia sobie noworoczne postanowienia. Niektóre z nich dotyczą kwestii zawodowych i mogą obejmować np. zmianę pracy czy też całkowite przebranżowienie się. Wybór niektórych Polek na pewno padnie na podjęcie pracy w opiece w Niemczech. Jak zacząć starać się o takie zatrudnienie? Z czym ono się wiąże?

Praca dla opiekunek – jakie są wstępne wymagania?

Pracę w opiece można podjąć bez względu na wiek, wykształcenie czy doświadczenie. Bardzo istotne są natomiast cechy osobowości, które posiada przyszła opiekunka. Powinna być ona osobą odpowiedzialną, cierpliwą, empatyczną, wrażliwą na krzywdę innych, skorą do pomocy, wyrozumiałą.  In plus zaliczane jest oczywiście wykształcenie medyczne czy około medyczne oraz doświadczenie w opiece nad osobami starszymi. W przypadku pań i panów, których marzeniem jest praca w opiece w Niemczech dodatkowe wymagania to:

  • gotowość do wyjazdu do Niemiec
  • dyspozycyjność min. 2 miesiące
  • in. podstawowa znajomość języka lub chęć nauki niemieckiego
  • otwartość na pracę z osobami potrzebującymi wsparcia.

Praca dla opiekunek – jakie są warunki zatrudnienia?

Pracę w opiece w Niemczech można podjąć bezpośrednio u niemieckiej rodziny lub znaleźć zatrudnienie poprzez agencję pośrednictwa pracy. Warunki zatrudnienia różnią się więc od formy umowy i indywidualnych uzgodnień. Legalna i dobra praca zawsze jednak powinna opierać się o umowę. Dobrze, kiedy pracodawca zapewnia jej ciągłość, a także gwarantuje:

  • Ubezpieczenie medyczne, społeczne oraz emerytalne,
  • Składki na fundusz pracy,
  • Składki FGŚP,
  • Zwrot kosztów dojazdu na miejsce pracy oraz do domu w Polsce,
  • Dodatkowe premie świąteczne,
  • Opiekę koordynatora.

Praca dla opiekunek – jak wygląda rekrutacja?

Obecnie rekrutacja na opiekunkę osób starszych w Niemczech zazwyczaj odbywa się online. Aby aplikować, wystarczy swoje CV przesłać do agencji pośrednictwa pracy – najlepiej zrobić to mailowo. W odpowiedzi osoba odpowiedzialna za rekrutację zaprosi kandydata na rozmowę, zazwyczaj odbywającą się online, choć może być to też spotkanie bezpośrednie. W jej trakcie agencja pracy będzie chciała poznać oczekiwania dotyczące pracy, dotychczasowe doświadczenie zawodowe, wykształcenie, znajomość języka niemieckiego, usposobienie i charakter. Informacje te agencja wykorzystuje do znalezienia najlepiej pozycji pracy, ewentualnie zaproponowania ścieżki doszkalającej np. w formie kursu języka niemieckiego, szkolenia z pierwszej pomocy itp.

Ostatnim etapem jest wybór rodziny/seniora, dla którego będzie się pracować. Agencje pośrednictwa pracy zazwyczaj proponują rozpoczęcie współpracy u osoby starszej spełniające oczekiwania opiekunki i odwrotnie – seniorowi proponuje opiekuna dopasowanego pod względem doświadczenia, znajomości języka, usposobienia.

© – Powered by love since 2020. Kopiowanie treści zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.