Skip to content
Menu

Oliwa z oliwek na włosy – jak stosować? Efekty i przepisy

Oliwa z oliwek jest od dawna uznawana za dar bogów, a jej ślady odnajdujemy już w starożytnej Grecji, Egipcie. Wieki temu była składnikiem pożywienia, pielęgnacji ciała i źródłem światło. Z kuchni śródziemnomorskiej wkradła się też na polskie stoły. Letnia sałatka do grilla nie obędzie się bez odrobiny oliwy, a nawet namaczanie chleba w oliwie zyskuje […]

Oliwa z oliwek jest od dawna uznawana za dar bogów, a jej ślady odnajdujemy już w starożytnej Grecji, Egipcie. Wieki temu była składnikiem pożywienia, pielęgnacji ciała i źródłem światło. Z kuchni śródziemnomorskiej wkradła się też na polskie stoły.

Letnia sałatka do grilla nie obędzie się bez odrobiny oliwy, a nawet namaczanie chleba w oliwie zyskuje na popularności. To dzieje się w świecie kulinariów, a co słychać w świecie pielęgnacji ciała? Oliwa z oliwek na włosy? Dlaczego nie! Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.

 

Oliwa z oliwek na włosy – jak stosować?

Właściwie można ja stosować nie tylko na włosy mokre, zwilżone, ale także suche. W przypadku umytych włosów niewielka ilość rozprowadzamy na dłoniach i wcieramy we włosy. Szczególną uwagę zwracamy na końcówki, które po takiej kuracji będą nawilżone i nie będą się rozdwajać. Po nałożeniu oliwy na włosy przeczesujemy je grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach. Spowoduje to lepsze rozprowadzenie składników odżywczych na wszystkich włosach.

Teraz można udać się do kąpieli lub nałożyć czepek i poczekać około kwadransa. Już podczas zmywania odżywki z oliwy wyczuwalna jest miękkość włosów.

W przypadku nakładania oliwy na suche włosy możemy zostawić taką odżywkę na całą noc i dopiero rano umyć. Podczas nakładania złotego płynu można spróbować wmasować go w skórę głowy, co odżywi i pobudzi cebulki do wzrostu.

Może zastanawiasz się, czy można oliwę stosować na farbowane włosy? Podpowiadamy: zdecydowanie tak! Włosy poprawią swoją kondycję po zabiegach upiększających oraz nabiorą zauważalnego blasku.

Stan włosów i ich reakcja na oliwę wyznaczy częstotliwość proponowanego wykonania domowego SPA. Z pewnością odżywianie suchych końcówek włosów można powtarzać częściej nie tylko na umyte włosy. Taki zabieg stosujemy także na lekko zwilżone czy suche włosy, lecz koniecznie przed umyciem.

Jaką oliwę z oliwek wybrać do olejowania włosów?

Przy zakupie oliwy z oliwek na włosy warto zwrócić uwagę, aby była to oliwa extra virgin, czyli z pierwszego tłoczenia. Mamy pewność, że będzie zawierała składniki odżywcze.

Oliwa opakowana w ciemną butelkę chroni ten złoty płyn przed wyjałowieniem. Na rynku produktów spożywczych znajdują się produkty z wyższej i niższej półki cenowej. Te droższe często pochodzą z rodzinnych plantacji, a ich moc wytwórcza jest dużo mniejsza niż większych firm. Każdy region Morza Śródziemnego posiada inną oliwę.

Z pewnością odmienne są walory smakowe, czasem odcień, jednak zalety odżywcze są wspólnym mianownikiem. Przed zakupem upewnij się, że nie jest to oliwa z wytłoczyn oliwek.

Na jakie włosy warto stosować oliwę?

Z pielęgnacji oliwą z oliwek ucieszą się włosy, które posiadają rozdwojone końcówki. Wysuszone struktury włosa zostaną wygładzone i znacznie poprawi się ich kondycja. Powłoka pozostawione przez oliwę zatrzymuje także wilgoć. Jest to duża zaleta dla włosów lekkich, które mają tendencje do puszenia się, elektryzowania.

Działanie oleju z oliwek na włosy jest uzależnione od indywidualnych wymagań włosów. Przy zbyt częstym stosowaniu włosy cienkie może bardzo obciążać, a przy grubych pozostawi widoczny blask i sprężystość. Na początku przygody z olejowaniem włosów koniecznie należy przyjrzeć się, jak włos reaguje na taką pielęgnację.

Przy nakładaniu oliwy nie przesadzaj z jej ilością, ponieważ włosy możesz przetłuścić. Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne możesz rozpocząć od nakładania na końcówki, potem na całej długości, wtedy zobaczysz, jak włosy reagują. Przy włosach z tendencją do przetłuszczania unikaj nakładania na skórę głowy.

Rozjaśnianie włosów oliwą z oliwek – czy to możliwe?

Systematyczne odżywianie włosów oliwą z oliwek powoduje rozjaśnianie włosów. Aby zauważyć ten efekt, wymaga to czasu i cierpliwości. Jednak w porównaniu z chemicznymi środkami do rozjaśniania za wyborem oliwy z oliwek przemawia fakt, że jest to produkt naturalny. Działanie rozjaśniające można nasilić przez dodanie do oliwy soku z cytryny lub wywaru z rumianku.

Nie mamy tu na myśli rozjaśniania od bardzo ciemnego koloru do jasnego blond. Oliwa pozwoli na delikatne rozjaśnienie, może nadać włosom refleksy.

Efekty stosowania oliwy z oliwek na włosy

Poniżej przedstawiamy korzyści płynące ze stosowania oliwy z oliwek na włosy. Koniecznie sprawdź, bo być może stanie się to twoją receptą na zdrowe włosy.

 

Zapobiega puszeniu się – dużo mówi się o nawilżaniu włosów, ponieważ gdy tracą, wilgoć ulegają puszeniu. Potocznie mówi się, że z włosów jest siano. Posiadaczki cienkich włosów dodatkowo zmagają się z ich elektryzowaniem, włosy fruwają w każdą stronę. Oliwa w swoim składzie zawiera składniki, które są doskonałymi emolientami, dlatego doskonale nawilżą słowy.

Już nie będziesz martwić się, że twoje włosy nie są oznaką zdrowia. Aby zobaczyć działanie oliwy na włosy, koniecznie ogranicz używanie suszarki, lokówki czy prostownicy, ponieważ to one są często powodem wysuszenia włosów.

Zapobiega rozdwajaniu końcówek – suszenie, podkręcanie włosów może osłabiać i łamać końcówki. W takim przypadku wystarczy nakładać oliwę na same końcówki, które zostaną wygładzone. Po upływie 5 minut należy włosy spłukać. Już po pierwszym zastosowaniu zauważysz różnicę, czasem końcówki mogą same się podkręcać.

Zmiękcza włosy – jak już wcześniej wspominaliśmy, oliwa na włosy nawilża je, a tym samym powoduje, że włosy są bardziej elastyczne. Struktura włosa staje się wygładzona i bardzo błyszcząca.

Ochrania przed uszkodzeniami – oliwa pozostawia ochronny płaszcz na powierzchni włosa. Dzięki temu zatrzymuje w nim wilgoć i nie pozwala przenikać substancjom szkodliwym do środka.  Po zabiegach z użyciem oliwy na włosy nie są już tak podatne na złamania czy uszkodzenia. W przypadku włosów suchych jest o to łatwo, nawet podczas układania fryzury. Mocne gumki, spinki potrafią uszkodzić strukturę włosa.

Wspomaga leczenie łupieżu – białe płatki na włosach to nic innego jak wysuszona skóra głowy, która ulega złuszczeniu. Z pewnością łupież nie wygląda estetycznie na włosach. I tu oliwa z oliwek może wspomóc w zwalczanie tej przypadłości, a to dzięki zawartości kwasów oraz witaminy E, które nawilżają skórę głowy.

Łagodzi stany zapalne skóry – kwasy nienasycone hamują rozwój grzybów, które znajdują się na skórze czy paznokciach. Tym samym przyczyniają się do spowolnienia stanu zapalnego skóry. W przypadku intensywniejszych zmian skórnych zalecamy konsultację z dermatologiem.

Przepisy na maseczki na włosy z oliwą z oliwek

Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak wykorzystać olej z oliwek na włosy w postaci maseczki:

  • z dodatkiem jajka – żółtko wymieszaj z łyżką oliwy z oliwek i wymieszaj. Potem nałóż na włosy i trzymaj koło 20 minut. Dla lepszego efektu możesz nałożyć czepek lub udać się do kąpieli. Po tym czasie zmyj miksturę.

 

  • z olejem kokosowym – na 2 łyżki oleju kokosowego przypada 1 łyżka oleju. Po wymieszaniu postępujesz jak w poprzednim przepisie. Dla lepszego wnikania składników w strukturę włosa możesz podgrzać oleje i ciepłe nakładać na włosy. Po kwadransie umyj tak, jak masz w zwyczaju. Koniecznie zwróć uwagę, aby szampon miał naturalne pH, nie zawierał dodatku SLS (dzięki niemu kosmetyki pienią się, ale wysuszają skórę).

 

  • z jogurtem – 2 łyżki oliwy możesz dodać do jogurtu naturalnego i takie połączenie nałożyć na włosy jako maseczkę. Doskonale sprawdzi się na przesuszone włosy w porze letniej.

 

  • płukanka ziołowa – stosując ziołowe wywary do włosów, można wzbogacić jej odrobiną oliwy z oliwek, bez względu czy będzie to wyciąg z rumianku, czy skrzypu.

 

Oliwa z oliwek jest uniwersalnym dodatkiem nie tylko w kuchni, ale także w łazience. Zabiegi pielęgnacyjne z jej użyciem coraz bardziej zyskują na popularności. Już nie tylko do ciała, ale także oliwa z oliwek na włosy sprawdza się doskonale jako naturalny kosmetyk. Korzyści płynące z tego naturalnego produktu są bardzo wszechstronne. Włączenie jej do codziennej diety i pielęgnacji przynosi same korzyści.

 

Zachęcamy do podzielenia się z pozostałymi czytelnikami swoim doświadczeniem w pielęgnacji włosów za pomocą oliwy z oliwek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© – Powered by love since 2020. Kopiowanie treści zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.