Skip to content
Menu

Obrusy ołtarzowe – co warto o nich wiedzieć?

Nie trudno zgodzić się z twierdzeniem, że ołtarz jest najważniejszym miejscem w Kościele podczas całej Mszy Świętej. Wraz z taberanakulum stanowi serce świątyni. Nie bez powodu duchowni mówią, że „kościół bez ołtarza, to ciało bez duszy”. Warto zatem zadbać, aby miał należytą oprawę. A tę – z całą pewnością – zapewnią najwyższej jakości obrusy ołtarzowe, […]

Nie trudno zgodzić się z twierdzeniem, że ołtarz jest najważniejszym miejscem w Kościele podczas całej Mszy Świętej. Wraz z taberanakulum stanowi serce świątyni. Nie bez powodu duchowni mówią, że „kościół bez ołtarza, to ciało bez duszy”. Warto zatem zadbać, aby miał należytą oprawę. A tę – z całą pewnością – zapewnią najwyższej jakości obrusy ołtarzowe, wykonane z niemal mistrzowską precyzją. Możesz je znaleźć na stronie https://e-obrus.pl/pol_m_Obrusy_Obrusy-Haftowane_Obrusy-oltarzowe-616.html.

Prosto, ale efektownie

Tak szczególne miejsce, jakim niewątpliwie jest ołtarz, musi być podkreślone pięknymi dodatkami. Dlatego obrus ołtarzowy, jaki na nim spocznie, powinien być z jednej strony elegancki, a z drugiej prostolinijny. To właśnie dlatego ma barwę białą, aby nie tylko symbolizować czystość i niezaskazitelność, ale również skromność i pokorę. Ich jedynym akcentem dekoracyjnym przełamującym panującą monochromatyczność są niewielkie hafty nawiązujące do tematyki religijnej, które znajdują się wyłącznie na jego brzegach. Obrusy ołtarzowe dzięki temu wyglądają efektownie i w należyty sposób eksponują uroczysty charakter każdej Mszy Świętej.

Rodzaj materiału oraz wielkość – o tym należy pamiętać!

Choć oczywiście walory wizualne są ważne i trudno zanegować ich rację, to jednak nie można zapominać o kwestiach praktyczno-użytkowych. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o jakość zastosowanej tkaniny. Obrusy ołtarzowe powinny być szyte ze starannie wyselekcjonowanych materiałów najwyższej jakości. Najlepszym wyborem jest poliester, bez żadnych dodatkowych domieszek, który oprócz eleganckiego wyglądu zapewni ochronę przed plamami.

Oprócz właściwego doboru materiału, kolejną, niemniej istotną kwestią jest wielkość. Obrus ołtarzowy, dla efektownej prezencji, musi posiadać właściwy rozmiar. Zarówno za mały, jak i za duży nie będzie należycie podkreślał tego jakże ważnego miejsca w całej świątyni. Bezpiecznym i zarówno coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest możliwość wykonania obrusu na specjalne zamówienie.

Kilka słów o haftach…

Oczywistym pozostaje fakt, że obrus ołtarzowy nie powinien zanadto zwracać na siebie uwagi. Ma być dopełnieniem prezbiterium, a nie krzykliwym detalem wprowadzającym chaos do świątyni. Nie znaczy to jednak, że nie może posiadać skromnych ozdobników. W tym wypadku są hafty religijne, w sposób bezpośredni nawiązujące do kanonów religii chrześcijańkiej. Jednym z chętniej stosowanych jest motyw winogron, który uważany jest za symbol młodości i nieśmiertelności, a w Nowym Testamencie znajduje odwołanie do Ostatniej Wieczerzy i Eucharystii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© – Powered by love since 2020. Kopiowanie treści zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.