Pytania o wino nie zawsze są łatwe. Czasami wystarczy odpowiedź „białe” bądź „czerwone”. Jednak zdarzają się sytuacje, że musimy pójść do sklepu i kupić naprawdę dobre wino – bez możliwości guglowania etykiety lub szybkiego smsa do zaprzyjaźnionego sommeliera. Jak kupić dobre wino?
Ściągawka z etykiet
Istnieje kilka słów-kluczy, które pozwolą Wam rozpoznać dobre wino w sklepie. Jeśli opanujecie ich znaczenie, wystarczy, że zerkniecie na etykietę butelki i będziecie wiedzieć, czy warto kupić to wino. Dla ułatwienia i lepszego zapamiętania listę układamy w kolejności „winnej”:
- Barolo – powinno zawierać „Riserva”, żeby mieć pewność zakupu włoskiego wina, z kolei „Riserva Barolo” oznacza, że wino dojrzewało przez minimum pięć lat,
- Beaujolais – musi zwierać „Cru”, zapewniające, że pochodzi z winnicy najlepszych producentów regionu,
- Bordeaux – powinno zawierać „Cru Bourgeois”, ponieważ jest to niezbity dowód na to, że wino pochodzi z regionu Bordeaux we Francji; z kolei „Grand Vin” oznacza, że do produkcji wina wykorzystano starannie wyselekcjonowane owoce,
- Burgund – powinno zawierać „Premier Cru”, oznaczające „pierwszą winnicę”,
- Chianti – musi zawierać „Classico”, oznaczające najlepsze regiony produkcji,
- Rioja – powinno zawierać „Gran Reserva”, oznaczające silny aromat dębu, zagwarantowany minimum dwuletnim dojrzewaniem w beczkach dębowych (plus kolejne 3 lata dojrzewania w butelce),
- Riesling – powinno zawierać „Trocken”, zapewniający niezbyt słodkie wino z nutami owocowymi i kwiatowymi.
Spójrz na butelkę
Ten trik przyda się przy wybieraniu win francuskich. Mają one oznaczenie „R” lub „N”, czasami mogą to być pełne napisy: „Récoltant” lub „Négociant”, które znajdziecie w pobliżu korka. Kupujcie te z „R”, ponieważ oznacza to, że wino powstało z własnych winogron producenta. „N” to wina z tańszych winogron, pochodzących z zewnętrznych winnic.
Warto także przyjrzeć się denku butelki – głębokie dno, które otoczone jest grubszymi ściankami butelki, oznacza większą ochronę trunku przed działaniem promieni słonecznych i temperatury.
Wiek wina
Prosta zasada co do zakupu wina – wybierajcie młodsze od starszych, ponieważ oznacza to, że wino jest po prostu świeższe i nadal pełne swoich właściwości. Tak naprawdę wino z ogólnodostępnego sklepu powinno zostać wypite w ciągu 3 lat jego „życia”, czyli butelkowania!
Zawartość alkoholu w winie
Dobre wino będzie charakteryzować się zawartością alkoholu na poziomie od 12 do 14,9%. Najczęściej wina posiadające 15 i więcej procent alkoholu, to wina wzmacniane.