Skip to content
Menu

Kobiecy temat: Jak rozpoznać dobre wino w sklepie? 

Pytania o wino nie zawsze są łatwe. Czasami wystarczy odpowiedź „białe” bądź „czerwone”. Jednak zdarzają się sytuacje, że musimy pójść do sklepu i kupić naprawdę dobre wino – bez możliwości guglowania etykiety lub szybkiego smsa do zaprzyjaźnionego sommeliera. Jak kupić dobre wino? Ściągawka z etykiet Istnieje kilka słów-kluczy, które pozwolą Wam rozpoznać dobre wino w […]

Pytania o wino nie zawsze są łatwe. Czasami wystarczy odpowiedź „białe” bądź „czerwone”. Jednak zdarzają się sytuacje, że musimy pójść do sklepu i kupić naprawdę dobre wino – bez możliwości guglowania etykiety lub szybkiego smsa do zaprzyjaźnionego sommeliera. Jak kupić dobre wino?

Ściągawka z etykiet

Istnieje kilka słów-kluczy, które pozwolą Wam rozpoznać dobre wino w sklepie. Jeśli opanujecie ich znaczenie, wystarczy, że zerkniecie na etykietę butelki i będziecie wiedzieć, czy warto kupić to wino. Dla ułatwienia i lepszego zapamiętania listę układamy w kolejności „winnej”:

  • Barolo – powinno zawierać „Riserva”, żeby mieć pewność zakupu włoskiego wina, z kolei „Riserva Barolo” oznacza, że wino dojrzewało przez minimum pięć lat, 
  • Beaujolais – musi zwierać „Cru”, zapewniające, że pochodzi z winnicy najlepszych producentów regionu, 
  • Bordeaux – powinno zawierać „Cru Bourgeois”, ponieważ jest to niezbity dowód na to, że wino pochodzi z regionu Bordeaux we Francji; z kolei „Grand Vin” oznacza, że do produkcji wina wykorzystano starannie wyselekcjonowane owoce, 
  • Burgund – powinno zawierać „Premier Cru”, oznaczające „pierwszą winnicę”,
  • Chianti – musi zawierać „Classico”, oznaczające najlepsze regiony produkcji, 
  • Rioja – powinno zawierać „Gran Reserva”, oznaczające silny aromat dębu, zagwarantowany minimum dwuletnim dojrzewaniem w beczkach dębowych (plus kolejne 3 lata dojrzewania w butelce), 
  • Riesling – powinno zawierać „Trocken”, zapewniający niezbyt słodkie wino z nutami owocowymi i kwiatowymi. 

Spójrz na butelkę 

Ten trik przyda się przy wybieraniu win francuskich. Mają one oznaczenie „R” lub „N”, czasami mogą to być pełne napisy: „Récoltant” lub „Négociant”, które znajdziecie w pobliżu korka. Kupujcie te z „R”, ponieważ oznacza to, że wino powstało z własnych winogron producenta. „N” to wina z tańszych winogron, pochodzących z zewnętrznych winnic. 

Warto także przyjrzeć się denku butelki – głębokie dno, które otoczone jest grubszymi ściankami butelki, oznacza większą ochronę trunku przed działaniem promieni słonecznych i temperatury. 

Wiek wina

Prosta zasada co do zakupu wina – wybierajcie młodsze od starszych, ponieważ oznacza to, że wino jest po prostu świeższe i nadal pełne swoich właściwości. Tak naprawdę wino z ogólnodostępnego sklepu powinno zostać wypite w ciągu 3 lat jego „życia”, czyli butelkowania!

Zawartość alkoholu w winie

Dobre wino będzie charakteryzować się zawartością alkoholu na poziomie od 12 do 14,9%. Najczęściej wina posiadające 15 i więcej procent alkoholu, to wina wzmacniane. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© – Powered by love since 2020. Kopiowanie treści zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.