Skip to content
Menu

Jaką karmę dla kota wybrać?

Choć nie brakuje osób, które wychodzą z założenia, że najlepsze jedzenie dla kotów to te, które przygotowuje się w domu, to rzeczywistość często pokazuje coś zupełnie innego. W wielu przypadkach tak przyrządzone jedzenie zwierzakom po prostu szkodzi. Winowajcą za ten stan rzeczy są alergie pokarmowe, którym może zapobiec jedynie starannie dobrana karma dla kota.  Dolegliwości […]

Choć nie brakuje osób, które wychodzą z założenia, że najlepsze jedzenie dla kotów to te, które przygotowuje się w domu, to rzeczywistość często pokazuje coś zupełnie innego. W wielu przypadkach tak przyrządzone jedzenie zwierzakom po prostu szkodzi. Winowajcą za ten stan rzeczy są alergie pokarmowe, którym może zapobiec jedynie starannie dobrana karma dla kota. 

Dolegliwości pokarmowe u kotów to coraz częstsza przypadłość

Alergie i nietolerancje pokarmowe stanowią dość powszechny problem, którym musi stawić czoła wielu właścicieli czworonogów. Swędzenie, dolegliwości skórne, bóle brzucha, wymioty i biegunki – to główne objawy świadczące o tym, że kociak zmaga się z poważnymi schorzeniami ze strony układu immunologicznego i pokarmowego. Najprostszym rozwiązaniem przywracającym zwierzakowi dawny komfort życia jest zmiana diety. Tylko odstawienie szkodliwych, wywołujących uczulenie produktów jest w stanie poprawić jego zdrowie i ogólną kondycję organizmu. Warto wówczas sięgnąć po specjalne karmy dla kotów, których starannie opracowana receptura została stworzona z myślą o zwierzakach wymagających specjalnego żywienia. 

Jak rozpoznać alergię pokarmową? 

Kiedy włączenie karmy dla kotów z alergią okazuje się konieczne? W tym wypadku pomocna może okazać się wnikliwa obserwacja naszego mruczka. Dolegliwości pokarmowe łatwo bowiem pomylić z innymi, kocimi schorzeniami. Można oczywiście zawsze udać się do weterynarza, który jednoznacznie rozwieje wszelkie wątpliwości, albo zrobić to samodzielnie, poprzedzając to bacznym przypatrywaniem się, jak zachowuje się pupil. Niepokojące obawy powinno wzbudzać uporczywe drapanie się zwierzaka, prowadzące do występowania zmian skórnych, takich jak zaczerwienienie czy utrata sierści. 

Co najbardziej szkodzi kocim alergikom? 

Tak naprawdę trudno jest określić jeden, najbardziej drażniący składnik w diecie, gdyż u każdego mruczka może to wyglądać inaczej. Dla niektórych niewskazane jest spożywanie jagnięciny czy wołowiny, dla innych z kolei jedzenie produktów mlecznych, kukurydzy, a nawet kurczaka! Nie wspominając już o wszelkich sztucznych dodatkach, tak nagminnie dodawanych do kocich karm, które później stają się winowajcami wielu niepożądanych dolegliwości. Dlatego poszukując idealnego pożywienia dla zwierzaka z alergią, warto w pierwszej kolejności zasugerować się składem. Generalnie, im krótszy, tym lepiej. Najlepiej, jeśli znaczną jego część stanowi mięso. Może to być indyk, dziczyzna, kaczka, a nawet ryba. Karmy dla alergików często są wzbogacane jednym rodzajem węglowodanów, którym są ziemniaki lub ryż.

© – Powered by love since 2020. Kopiowanie treści zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.