Powrót do naturalnych włosów jest potrzebą niejednej kobiety. Uzupełnianie odrostów, nieudana koloryzacja mogą zniechęcać do dalszych zabiegów i usprawiedliwiać poszukiwanie metod, aby odzyskać swój kolor. Czy uda się to osiągnąć samodzielnie w domu? Czy skorzystać z pomocy fryzjera? Spróbujmy razem na tym się zastanowić!
Naturalny kolor włosów – jak do niego wrócić?
Jeżeli różnica jest niewielka pomiędzy naturalnym odcieniem włosów a farbowanymi, to wystarczy wykonanie refleksów. Podczas odrastania włosów drażniąca różnica pomiędzy kolorami nie będzie taka widoczna. Dla Pań o ciemniejszych włosach fryzjerzy zalecają koloryzację ombre, czyli rozjaśniane pasemka. Z kolei koloryzacja sombre jest uniwersalna dla różnych odcieni. W przypadku włosów, które zostały pokryte farbą, która bardzo różni się od naturalnego koloru, to wyjść jest kilka:
- wykonanie zabiegu dekoloryzacji,
- przeczekanie, aż naturalny włos odrośnie do pożądanej długości i ściąć farbowaną część włosów (można co miesiąc podcinać włosy o centymetr).
Czy można szybko wrócić do naturalnego koloru włosów?
Jeżeli naturalny odcień włosów jest o 2 tony ciemniejszy lub jaśniejszy od nałożonej farby czy zabiegu rozjaśniania, wtedy powrót do naturalnych włosów upłynie niepostrzeżenie szybko.
Różnice w kolorach można łagodzić płukanką do włosów lub przez nałożenie henny. Maseczki czy płukanki do włosów możesz wykonać w domu lub kupić gotowy preparat. Z popularnych rozjaśniaczy do włosów znany jest rumianek, sok z cytryny, rabarbar. Jeżeli chcesz przyciemnić włosy, to wypróbuj oleju rycynowego lub płukanek z kory dębu, szałwii lub liści orzecha włoskiego.
Przy częstym stosowaniu płukanek pożądany efekt będzie szybciej widoczny.
Do wyrównania koloru możesz użyć także ziołowej henny. Gdy włosy będą odrastały, to dzięki niej na włosach powstanie naturalny efekt ombre.
W przypadku znaczących różnic pomiędzy naturalnym kolorem włosów a farbą proces powrotu do naturalnej barwy może potrwać kilka, a nawet kilkanaście tygodni. Nawet zabieg dekoloryzacji wykonany u fryzjera może być zalecony do powtórzenia. Najtrudniej jest odzyskać kolor naturalny jasny blond, gdy nałożony był kolor czarny. Wymaga to cierpliwości i czasu.
W domu czy u fryzjera?
Zabieg ułatwiający powrót do naturalnego koloru włosów dobrze jest wykonać pod nadzorem doświadczonego fryzjera. Jego wprawne oko oceni stan włosów i zaproponuje odpowiednie rozwiązanie. Może zdarzyć się, że najpierw zaleci poprawę kondycji włosów, a dopiero potem przeprowadzi zabieg dekoloryzacji. Podczas zabiegu stylista fryzur na bieżąco ocenia reakcje włosów na nałożony środek, a to wpływa na efekt.
W zaciszu domowym można wykorzystać produkty, które znajdują się pod ręką lub profesjonalne kosmetyki do ściągnięcia koloru. Podczas mycia włosów szamponem dodaj wyciśnięty sok z kilku cytryn wymieszany z wodą. Najlepiej zostaw taką miksturę na kilka minut na włosach i następnie wymyje ją pod bieżącą wodą. Do takiej lemoniady możesz także dodać łyżkę sody oczyszczonej. Sok z cytryny obok rozjaśniania korzystnie wpływa na nadmierne wydzielanie sebum.
Wróćmy do kosmetyków dostępnych w drogeriach. Przed zastosowaniem w warunkach domowych uważnie przeczytaj ulotkę. Choć i tak efekt będzie zależał od intensywności nałożonego koloru na włosy.
Jak wygląd zabieg?
Zabieg dekoloryzacji polega na ściągnięciu koloru nałożonego na włosy. Efekt jest uzależniony od tego, jak długo włosy były farbowane. Poza tym im ciemniejszy kolor, tym więcej kolorów przejściowych. Może okazać się, że po zabiegu zobaczysz włosy w kolorze żółtego czy czerwonego. Nie martw się to tylko przystanek w powrocie do naturalnych włosów.
W zależności od kondycji włosów stylista wyznaczy termin kolejnego zabiegu. Proces dekoloryzacji wysusza włosy, dlatego nie zapomnij o regeneracji i nawilżeniu. Niewykluczone, że ściąganie koloru będzie trzeba powtórzyć kilka razy.
Pewnie zastanawiasz się, czy po dekoloryzacji ponownie nakłada się farbę? Oczywiście, że tak. Włosy po dekoloryzacji mogą wpadać w różne odcienie i kolor może być nierównomiernie rozłożony, dlatego kolejnym etapem jest nałożenie farby lub tonera. Z pewnością wyrównają powstały efekt.
Jeżeli zabieg dekoloryzacji wykonujesz w domu, to nie zapomnij przestrzegać wskazówek umieszczonych na etykietce. Jeżeli posiadasz długie włosy, to preparat przygotuj stopniowo i podziel na kilka etapów. Rozmieszanie od razu całości może spowodować zmniejszenie działania, ponieważ preparat wystygnie, wysuszy się. Przede wszystkim przy wyborze produktu kieruj się jego jakością, która zagwarantuje bezpieczeństwo przeprowadzonego zabiegu.
Na koniec jeszcze kilka słów wyjaśnienia – dekoloryzacja polega na usunięciu koloru włosów już farbowanych, natomiast rozjaśnianie dotyczy zabiegu wykonanego na naturalnych włosach. Dekoloryzacja usuwa ciemną farbę, a rozjaśnianie naturalny pigment. Zarówno jeden, jak i drugi zabieg powinien przebiegać stopniowo, a po nich nie zapominaj o nawilżaniu włosów. Systematyczna pielęgnacja i regeneracja są kluczem do pięknych, lśniących włosów.