Skip to content
Menu

Jak usunąć szminkę z szalika i innych części garderoby – najlepsze domowe sposoby

Każda miłośniczka makijażu wie, że często nieświadomie – podczas zakładania ubrań czy noszenia szalika bądź czapki – może dojść do zabrudzenia materiału podkładem czy szminką. Szczególnie szminka będzie trudna do usunięcia, tym bardziej jeśli jest w intensywnym kolorze. Na szczęście w takiej sytuacji z pomocą nadchodzą domowe sposoby na usuwanie szminki, dzięki którym nie musisz […]

Każda miłośniczka makijażu wie, że często nieświadomie – podczas zakładania ubrań czy noszenia szalika bądź czapki – może dojść do zabrudzenia materiału podkładem czy szminką. Szczególnie szminka będzie trudna do usunięcia, tym bardziej jeśli jest w intensywnym kolorze. Na szczęście w takiej sytuacji z pomocą nadchodzą domowe sposoby na usuwanie szminki, dzięki którym nie musisz spisywać tkanin od razu na straty. Zobacz, jak szybko i wygodnie pozbyć się nieestetycznych śladów nawet z bardzo jasnych ubrań!

Jak usunąć szminkę z ubrań w awaryjnych sytuacjach?

Jeśli akurat znajdujesz się poza domem i zauważyłaś, że na Twoim ubraniu są obecne plamy od szminki, warto działać od razu – pozostawienie plamy do wyschnięcia, tylko ją dodatkowo utrwali. Kosmetyk najlepiej jest zetrzeć lub zdrapać. Można to zrobić za pomocą na przykład karty kredytowej, tępego nożyka czy zwyczajnie, paznokcia – trzeba jednak uważać, żeby nie uszkodzić delikatnej tkaniny lub nie zrobić w niej dziury. Szminkę najlepiej zdjąć tak, aby jej dodatkowo nie rozmazać. Po usunięciu nadmiaru kosmetyku, ubranie można wyprać tak, jak zwykle – najlepiej w wysokiej temperaturze.

Jak prać ubrania pobrudzone szminką?

Suszenie ubrania pobrudzonego szminką jedynie pogarsza sytuację i skutecznie utrwala plamy z wszelkich kosmetyków. Ubrania, na których znajduje się plama ze szminki, należy prać w możliwie jak najwyższej, dopuszczalnej dla danej tkaniny temperaturze. W przypadku, gdy zabrudzenie w dalszym ciągu znajduje się na ubraniu, cały proces prania należy powtórzyć. Aby przywracanie ubrań do poprzedniej kondycji było jeszcze szybsze i skuteczniejsze, warto skorzystać z innych domowych sposobów, stosując wybrane substancje.

Pozbywanie się plam po szmince za pomocą mydła

Usuwanie plam po szmince jest szczególnie uciążliwe, ponieważ w kosmetyku znajdują się różnego rodzaju tłuszcze i pigmenty, które wnikają w strukturę materiału. Właśnie z tego powodu nie powinno się odkładać wyprania ubrań w czasie – szminka dzięki temu zdąży zaschnąć i jej usunięcie stanie się niemal niemożliwe. Dlatego nie odkładaj ubrania na stertę brudnych rzeczy – najlepszym rozwiązaniem jest natychmiastowe zapranie go. W tym celu potrzebne będzie zwykłe mydło lub płyn do mycia naczyń. Wystarczy pocierać miejsce ze szminką, a następnie wyprać w pralce. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie tkaniny w wodzie z mydlinami na całą noc i wypranie odzieży następnego dnia.  

Jak jeszcze można usunąć szminkę z ubrań?

Oprócz klasycznego mydła istnieje również kilka innych sposobów na usunięcie szminki z ubrań. Co jeszcze można wypróbować?

  • Spirytus denaturowy – doskonale sprawdza się w przypadku ubrań jedwabnych.
  • Wazelina – przydaje się zwłaszcza przy sztucznych tkaninach – przed wyczyszczeniem wystarczy pokryć zabrudzone szminką, grubszą warstwą wazeliny.
  • Wygotowanie – obróbka w wysokiej temperaturze nie sprawdzi się w przypadku wszystkich ubrań (niektóre mogą ulec zniszczeniu), jednak wygotowanie jest możliwe, jeśli plamy ze szminki znajdują się na płóciennej tkaninie.
  • Wybielacz – należy pamiętać, że wybielacz sprawdza się tylko i wyłącznie w przypadku tkanin białych, w przeciwnym razie może zostawiać białe przebarwienia na tkaninie.
  • Chemiczny rozpuszczalnik – okaże się skuteczny przede wszystkim na bardzo grubych materiałach oraz na tapicerce.

Co w przypadku, gdy szminka na ubraniu zdąży zaschnąć?

Niestety ślady ze szminki, które zdążyły wyschnąć, mogą być zdecydowanie trudniejsze do usunięcia. W takiej sytuacji warto wypróbować przede wszystkim odplamiacz – skuteczne może być umieszczenie w nim tkaniny na dłuższy czas. W takiej sytuacji gliceryna również dobrze się sprawdza.

© – Powered by love since 2020. Kopiowanie treści zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.