Skip to content
Menu

Jak uczestniczyć w życiu kulturalnym podczas pandemii koronawirusa?

Nikt z nas nie spodziewał się skutków, jakie przyniosła ze sobą pandemia koronawirusa. Od marca 2020 r. naszej codzienności towarzyszy strach o zdrowie swoje i bliskich, ogromne straty w gospodarce, ograniczone miejsca w szpitalach restrykcyjne zasady robienia codziennych zakupów. Pierwsza fala koronawirusa nasz przeraziła – zatrzymała wszystkie plany, zobowiązania i ustalenia. Nauczyliśmy się większość dotychczasowych […]

Nikt z nas nie spodziewał się skutków, jakie przyniosła ze sobą pandemia koronawirusa. Od marca 2020 r. naszej codzienności towarzyszy strach o zdrowie swoje i bliskich, ogromne straty w gospodarce, ograniczone miejsca w szpitalach restrykcyjne zasady robienia codziennych zakupów.

Pierwsza fala koronawirusa nasz przeraziła – zatrzymała wszystkie plany, zobowiązania i ustalenia. Nauczyliśmy się większość dotychczasowych zadań i zajęć wykonywać we własnych domach – dlatego przy jesiennej fali epidemii wiemy, że premiery filmowe możemy oglądać na własnym komputerze, a żeby zobaczyć spektakl teatralny nie musimy już zakładać odświętnej sukni. Sprawdźcie nasz przewodnik po życiu kulturalnym podczas pandemii koronawirusa. 

Premiery kinowe w internecie

Kolejne miesiące pandemii nie przynosiły dobrych wieści ze świata filmowego – wiele premier zostało przełożonych na kolejny rok, część kin zbankrutowała. Coraz częściej premiery kinowe odbywają się w sieci – co prawda bez ścianek z celebrytami, bez uroczystych bankietów i bez całej branżowej otoczki, którą zrozumieją tylko prawdziwi fani kina. Jednak dziś za niecałe 10 pln można legalnie obejrzeć tytuły, które czekały na swoją premierę. Wystarczy założyć konto na jednym z wielu portali oferujących filmy na życzenie. Co prawda nachosy i popcorn trzeba przygotować samodzielnie, ale oglądając premierowy film można choć na chwilę oderwać się od smutnej rzeczywistości.

Koncerty online

Większość muzyków i zespołów odwołała bądź zawiesiła trasy koncertowe, przez co o nowościach muzycznych najczęściej dowiadujemy się już z radia lub kanałów gwiazd w mediach społecznościowych. Artyści coraz częściej udostępniają nagrania z koncertów w internecie lub tworzą „lajfy” – czyli organizowane w domowym zaciszu koncerty muzyczne. Nagłośnienie nie jest profesjonalne, bo często za mikrofon i kamerę służy ich prywatny smartphone, ale zawsze jest to forma uczestnictwa w życiu kulturalnym. 

O planowanych mini-koncertach muzycy najczęściej informują w swoich relacjach na Instagramie, tworząc premierowe video na You Tube lub przez wydarzenia na Facebooku. 

Internetowa wystawa w muzeum

Muzea z całego świata udostępniają swoje zasoby w sieci. Często także organizowane są wejścia na żywo z ekspertami, pełniącymi funkcję współprzewodnika po wystawie. Jest to ciekawe rozwiązanie, ponieważ poza walorami edukacyjnymi, pełni także niecodzienną formą rozrywki – nagrania z galerii i wystaw zaczęły oglądać osoby, które wcześniej nie były zainteresowane taką formą kultury.  

Spektakl w internecie 

Również część teatrów uruchomiła w trakcie pandemii spektakle online – za kwotę niższą niż tradycyjny bilet można kupić wejściówkę do streamingu spektaklu. Na wydarzenia trzeba zapisywać się z wyprzedzeniem. 

© – Powered by love since 2020. Kopiowanie treści zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.