Skip to content
Menu

Jak skutecznie wyczyścić fugi? Poznaj domowe sposoby.

W łazience czy kuchni, a nierzadko nawet w pokojach często kładzione są płytki. Można je bardzo łatwo wyczyścić, są odporne na wilgoć oraz estetycznie się prezentują. Aby jednak zachować odpowiednią czystość, warto zwrócić szczególną uwagę na fugi. Na szczęście istnieje wiele skutecznych, domowych sposobów, które pomogą usunąć wszelkie zabrudzenia. Jak łatwo i dokładnie wyczyścić fugi? […]

W łazience czy kuchni, a nierzadko nawet w pokojach często kładzione są płytki. Można je bardzo łatwo wyczyścić, są odporne na wilgoć oraz estetycznie się prezentują. Aby jednak zachować odpowiednią czystość, warto zwrócić szczególną uwagę na fugi. Na szczęście istnieje wiele skutecznych, domowych sposobów, które pomogą usunąć wszelkie zabrudzenia. Jak łatwo i dokładnie wyczyścić fugi?

Dlaczego fugi wymagają specjalnego czyszczenia?

To właśnie na fugach gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń. Drobne szczeliny są doskonałym siedliskiem dla patogenów – grzybów i bakterii. Długo nieczyszczone fugi zmieniają również swój kolor i przestają prezentować się estetycznie. Niekiedy dopasowanie odpowiednich kosmetyków może być problematyczne i sprawiać trudności, jednak również dobrze, zamiast gotowych specyfików można wykorzystać produkty, które znajdują się w większości domów.

Proszek do pieczenia a fugi

Do czyszczenia fug można wykorzystać tani proszek do pieczenia, który dostępny jest w większości sklepów. Na początku trzeba zmoczyć fugi wodą, a następnie dokładnie posypać je proszkiem. Po około 30 minutach powstałą mieszankę można zmyć gąbką lub szczotką.

Czyszczenie fug pastą do zębów

Jednym ze skuteczniejszych i prostszych sposobów na wyczyszczenie fug jest nałożenie na nie pasty do zębów. Po dokładnym pokryciu przestrzeni między płytkami wystarczy odczekać około 20 minut, a następnie wyszorować powierzchnię na przykład szczotką. Ta metoda najlepiej sprawdza się w przypadku niewielkich, mocno zabrudzonych powierzchni, jednak wyczyszczenie nią całej łazienki może być już nieco problematyczne.

Woda utleniona i soda oczyszczona – jak wyczyścić nimi fugi?

Przy czyszczeniu fug nieoceniona jest soda oczyszczona. Szczególnie skutecznie działa w połączeniu z wodą utlenioną. Aby przygotować preparat, wystarczy połączyć obydwa składniki i dokładnie wymieszać. Mieszanina po chwili powinna zacząć się pienić i stworzyć gęstą pastę. Po rozprowadzeniu jej na fugach trzeba odczekać co najmniej 5 minut, a następnie przystąpić do dokładnego i mocnego szorowania powierzchni. Skutecznie pozwoli to pozbyć się nawet bardzo uciążliwych zanieczyszczeń. Pozostałości piany można usunąć za pomocą nawilżonej ściereczki.

Sok z cytryny a pielęgnacja jasnych fug

Jeżeli do łączenia płytek zastosowano jasną fugę, można zdecydować się na czyszczenie ich za pomocą soku z cytryny. W tym celu wystarczy wycisnąć sok z owoców (ilość zależy przede wszystkim od tego, jak duża jest powierzchnia) i nałożyć go na fugi. Po około 15 minutach można spłukać go wodą. Aby ułatwić sprzątanie, sok można rozcieńczyć wodą i rozprowadzić po płytkach za pomocą spryskiwacza. Takie rozwiązanie działa przede wszystkim rozjaśniająco, dzięki czemu pomoże skutecznie pozbyć się uciążliwych przebarwień z powierzchni jasnych fug.

Jak czyścić fugi za pomocą płynu do WC?

Większość płynów do WC ma w składzie chlor, który wykazuje działanie przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne, dlatego dobrze co jakiś czas wykorzystać go do czyszczenia płytek. Takie rozwiązanie pomoże również pozbyć się uciążliwych zacieków i osadu kamiennego. Aby móc bezpiecznie wykorzystać preparat należy wcześniej połączyć go z wodą w proporcjach 1:1. Chlor jest żrący i może działać drażniąco, dlatego do sprzątania koniecznie trzeba założyć gumowe rękawiczki. Nie wolno go również wdychać – w pomieszczeniu należy zapewnić przeciąg, otwierając drzwi i okna. Mieszankę można nakładać na fugę za pomocą szczoteczki do zębów lub zwykłej szczotki do czyszczenia.

© – Powered by love since 2020. Kopiowanie treści zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.