Skip to content
Menu

Jak rozjaśnić włosy wodą utleniona

Nadtlenek wodoru zwany wodą utlenioną jest składnikiem większości dostępnych na rynku farb do włosów. To tani i łatwy sposób na rozjaśnienie włosów lub wydobycie naturalnie jaśniejszych pasemek. Należy jednak pamiętać, że przy każdym procesie rozjaśnianiania i farbowania w warunkach domowych istnieje ryzyko uszkodzenia włosów lub uzyskania nienaturalnego efektu. Jeśli planujesz radykalną zmianę albo Twoje włosy […]

Nadtlenek wodoru zwany wodą utlenioną jest składnikiem większości dostępnych na rynku farb do włosów. To tani i łatwy sposób na rozjaśnienie włosów lub wydobycie naturalnie jaśniejszych pasemek. Należy jednak pamiętać, że przy każdym procesie rozjaśnianiania i farbowania w warunkach domowych istnieje ryzyko uszkodzenia włosów lub uzyskania nienaturalnego efektu. Jeśli planujesz radykalną zmianę albo Twoje włosy są już zniszczone, skontaktuj się z profesjonalnym stylistą fryzur.

Przygotowanie do rozjaśniania włosów

Krok 1. Kondycja włosów jest najważniejsza

Zacznij włosów, których kondycja jest najlepsza. Unikaj farbowania włosów kilka tygodni przed ich rozjaśnianiem z użyciem wody utlenionej. Wówczas rozjaśnianie zadziała lepiej i nie nadwyręży kondycji włosów. Jeśli chcesz dodatkowo wzmocnić swoje włosy może to zrobić w następujący sposób:

 • używaj tylko naturalnych szamponów i odżywek. Unikaj produktów zawierających siarczany, które wysuszają włosy,
 • unikaj chemicznych lakierów do włosów, żeli i pudrów stylizujących, 
 • nie nadwyrężaj włosów prostowaniem prostownicą, lub suszeniem gorącym strumieniem.

Krok 2. Przygotuj niezbędne produkty

Aby rozjaśnić włosy wodą utlenioną, będziesz potrzebować następujących materiałów:

 • 3% roztwór wody utlenionej,
 • czysta buteleczka z rozpylaczem,
 • spinki do włosów,
 • waciki,
 • ręcznik,
 • rękawiczki,
 • folia aluminiowa, jeśli planujesz wykonać refleksy,
 • czepek kąpielowy, gdy chcesz rozjaśnić włosy od nasady aż po same końce.

Krok 3. Odżywienie przed rozjaśnieniem

W dniu, w którym będziesz rozjaśniać włosy, koniecznie je umyj i solidnie odżyw z pomocą dobrej maski do włosów. Rozjaśnianie włosów nadtlenkiem może je wysuszyć, dlatego wcześniejsze użycie odżywki lub maski ochroni je podczas tego procesu. Nie susz włosów suszarką, pozwól im wyschnąć naturalnie. Delikatnie wilgotne włosy lepiej zareagują na zaaplikowaną wodę utlenioną.

Rozjaśnianie właściwe

Krok 4. Wykonaj test pasma 

Weź niewielkie pasmo włosów i użyj wacika do naniesienia wody utlenionej. Odczekaj kilka minut, a następnie sprawdź, jak włosy zareagowały na nadtlenek. W razie potrzeby możesz pozostawić go na 30 minut, ale natychmiast spłucz zimną wodą, gdy osiągniesz pożądany kolor. Zwróć uwagę na to, ile czasu zajmuje osiągnięcie pożądanego koloru na jednym paśmie po to, by zastosować taką samą ilość czasu do rozjaśnienia reszty włosów. 

Krok 5. Rozdziel włosy spinkami

Pasma włosów, które będą rozjaśniane później możesz oddzielić i spiąć. Dzielenie włosów pomoże Ci upewnić się, że każdy kosmyk potraktujesz wodą utlenioną. Na początku pozostaw partię włosów, na którą nałożysz nadtlenek jako pierwszą. W czasie procesu rozjaśniania odpinaj kolejne sekcje.

Refleksy, ombre a może całkowicie rozjaśnione włosy?

Refleksy

Aby wydobyć naturalne refleksy, nałóż nadtlenek wacikiem. Wlej trochę nadtlenku na wacik. Złap pasmo włosów pomiędzy złożony na pół wacik i przeciągnij go od nasady aż po końce. Następnie owiń każdą sekcję włosów folią aluminiową tak, aby woda utleniona nie przedostała się do reszty włosów. Powtórz ten proces z wieloma innymi pasmami, aby uzyskać odpowiedni efekt. 

Ombre

Jeśli Twoim marzeniem jest efekt ombre, nałóż nadtlenek jedynie na dolną połowę włosów. W tym celu użyj ponownie wacika. Aby uniknąć nienaturalnej, poziomej linii biegnącej przez włosy, rozpoczynaj nanoszenie wody utlenionej na różnej wysokości. Co więcej, podczas aplikacji możesz modyfikować moc rozjaśnienia poprzez nakładanie większej ilości nadtlenku, gdy zbliżasz się do końcówek. Wówczas uzyskasz efekt przejścia koloru od ciemniejszego do jaśniejszego.

Całkowite rozjaśnienie włosów

Użyj butelki z rozpylaczem, aby nanieść wodę utlenioną na całą długość włosów. Spryskaj je dokładnie i kilkakrotnie przeczesz. Po zakończeniu nakładania nadtlenku załóż czepek kąpielowy. Pozostaw nadtlenek wodoru na włosach na około 30 minut. 

Zakończenie rozjaśniania

Niezależnie od tego, którą metodą rozjaśniasz włosy, zmycie nadtlenku i odżywienie włosów jest ostatnim, bardzo ważnym etapem. Zdejmij folię lub czepek z głowy. Spłucz włosy zimną wodą, a następnie umyj je szamponem, aby usunąć cały nadtlenek. Ponownie spłucz włosy zimną wodą, aby nadać im połysk. Nałóż odżywkę, która pomoże przywrócić część utraconej wilgoci z włosa.

Regulacja rozjaśnienia

Ciemniejsze odcienie włosów wymagają powtórzenia rozjaśniania, jeśli chcesz uzyskać bardzo jasny kolor. Pojedyncza aplikacja wody utlenionej może rozjaśnić włosy w dowolnym miejscu od 1 do 3 poziomów. Osiągnięcie pożądanego rezultatu może zająć miesiąc lub dwa, ponieważ między aplikacjami należy odczekać co najmniej tydzień, aby uniknąć uszkodzenia włosów.

Pielęgnacja rozjaśnionych włosów

Uzyskanie upragnionego odcienia wymaga czasu i cierpliwości. Dlatego, gdy włosy zostaną już dostatecznie rozjaśnione należy o nie odpowiednio zadbać. Jednym ze sposobów, który pozwala na dłuższe utrzymanie rozjaśnionych włosów w dobrej kondycji jest ich rzadsze mycie. Nie myj włosów codziennie. Codzienne mycie włosów usuwa naturalne oleje, które chronią je przed łamaniem. Staraj się myć włosy tylko dwa lub trzy razy w tygodniu. Jeśli Twoja skóra głowa należy do łatwo przetłuszczających się, możesz używać suchego szamponu, aby zachować świeży wygląd między myciami. Drugim sposobem jest używanie fioletowej odżywki. Pozwoli to kontrolować i tonować wszelkie żółte odcienie włosów. Dbając o dobrą kondycję włosów należy ograniczyć obróbkę cieplną. Niewskazane jest suszenie ani nieprostowanie z użyciem wysokiej temperatury. Delikatnie obchodź się z włosami. Jak najczęściej pozwól włosom wyschnąć naturalnie i nie wykręcaj ich ani nie pocieraj ręcznikiem po kąpieli. Ponadto pamiętaj o regularnym stosowaniu masek odżywczych.

© – Powered by love since 2020. Kopiowanie treści zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.