Skip to content
Menu

Jak radzić sobie z negatywnymi emocjami i utrzymać równowagę psychiczną?

Czasem wydaje nam się, że nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z negatywnymi emocjami. Ciężar ten nas przytłacza, pchając w ramiona niezdrowych mechanizmów radzenia sobie. Może to być picie alkoholu, palenie papierosów czy zwykłe pogrążanie się w coraz ciemniejszych myślach. Takie postępowanie z pewnością wpływa negatywnie na nasz stan, dlatego warto poznać inne sposoby na […]

Czasem wydaje nam się, że nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z negatywnymi emocjami. Ciężar ten nas przytłacza, pchając w ramiona niezdrowych mechanizmów radzenia sobie. Może to być picie alkoholu, palenie papierosów czy zwykłe pogrążanie się w coraz ciemniejszych myślach. Takie postępowanie z pewnością wpływa negatywnie na nasz stan, dlatego warto poznać inne sposoby na utrzymanie równowagi psychicznej. 

Sposób 1 – chwila wytchnienia

Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze. W stanie silnego pobudzenia emocjonalnego możemy popełnić wiele pochopnych błędów, dlatego najlepiej usiądźmy na chwilę. Niech trwa ona tyle, ile potrzebujemy. Czas ten najlepiej wykorzystać na powolne oddychanie, wyciszenie organizmu oraz odliczanie w myślach. Pozwoli to zdystansowanie się lub odcięcie od sytuacji, która wytrąciła nas z równowagi psychicznej. 

Sposób 2 – zmiana submodalności

Kwestia ta dotyczy przede wszystkim parametrów obrazów tworzonych w wyobraźnie. najlepiej zamknąć oczy i przywołać do siebie obra zdarzenia, które wzbudziło w nas negatywne emocje. Następnie wyciszmy wszystkie bodźce oddalone od siebie ten obraz. takie zatrzymanie może przyczynić się do mniejszego wpływu danego wspomnienia na naszą psychikę. Ponadto pozwala na pogodzenie się z sytuacją, która się wydarzyła oraz zrozumienie, jaką rolę tutaj odegraliśmy. 

Sposób 3 – relaks

Z negatywnymi emocjami można poradzić sobie także poprzez relaksację. Opiera się ona m.in. na medytacji, prowadzeniu dziennika myśli czy po prostu czynnościach, które pozwolą nam zwalczyć aktualny stan. Jedni z nas wolą udać się w świat fantasy czytając książkę lub oglądając film, a inni – po prostu położyć się do wygodnego łóżka, gdzie czeka na nas np. materac Janpol Nolli czy poduszka Fit.4.Sleep Ergo Pillow. Poprzez zdrowy wypoczynek w komorowych warunkach możemy po prostu przespać negatywne emocje, a po obudzeniu się często dochodzimy do wniosku, że nie było czym się przejmować. 

Sposób 4 – dbanie o siebie

Negatywne emocje oraz myśli nie mogą uciec z naszej głowy? Świetnym sposobem na pozbycie się ich jest zadbanie o siebie. Kwestia ta może dotyczyć zarówno samorozwoju, np. pod kątem naszych zainteresowań czy rozwijania nowych umiejętności, jak i domowego spa. Druga opcja pozwala nam nie tylko zająć umysł, ale także dłonie. W ten sposób łączymy przyjemne z pożytecznym. Z pewnością w kolejnych godzinach poczujemy się bardziej zrelaksowani, dlatego warto od razu położyć się do wygodnego łóżka skomponowanego z użyciem produktów z SennaMaterace. 

Sposób 5 – aktywność fizyczna

Czasem nawet drobne niepowodzenia czy pojawiające się w ciągu dnia zmartwienia obniżają nas nastrój, a także przyczyniają się do nadmiernej drażliwości. Wówczas świetnym rozwiązaniem jest nasza ulubiona aktywność fizyczna. Ciężki trening na siłowni, szybka jazda rowerem czy pływanie w basenie ogranicza nasze myśli do minimum – w końcu musimy skupić się na wykonywanej przez mięśnie pracy. Przez to nasze ciało zupełnie zapomina o problemie, a myśli odchodzą. Jednak tak naprawdę nawet spacer na świeżym powietrzu przyczynia się do płynięcia myśli oraz poprawy nastroju. 

W kryzysowych sytuacjach starajmy się nie poddawać negatywnym emocjom. Zapanujmy nad swoim ciałem oraz psychiką z pomocą 5 wyżej wymienionych sposobów. Jednak każdy z nas może znaleźć coś pozytywnego, co nam pomaga. Tak naprawdę kwestia ta jest dość indywidualna, dlatego jedne sposoby działające u naszych znajomych niekoniecznie mogą sprawdzić się u nas.

Artykuł sponsorowany. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© – Powered by love since 2020. Kopiowanie treści zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.