Skip to content
Menu

Jak przezwyciężyć strach przed mówieniem publicznie po angielsku?

Najczęstszym problemem w płynnym porozumiewaniu się w języku angielskim jest strach przed mówieniem w tym języku. Można opanować do perfekcji style gramatyczne i szerokie słownictwo, doskonale pisać po angielsku, oglądać filmy bez lektora, jednak opór przed mówieniem pozostaje. Jak poradzić sobie ze strach przed publicznym mówieniem po angielsku? Dlaczego uczymy się języka angielskiego? Angielskiego uczymy […]

Najczęstszym problemem w płynnym porozumiewaniu się w języku angielskim jest strach przed mówieniem w tym języku. Można opanować do perfekcji style gramatyczne i szerokie słownictwo, doskonale pisać po angielsku, oglądać filmy bez lektora, jednak opór przed mówieniem pozostaje. Jak poradzić sobie ze strach przed publicznym mówieniem po angielsku?

Dlaczego uczymy się języka angielskiego?

Angielskiego uczymy się z wielu powodów. Przede wszystkim jest językiem uniwersalnym. Łatwo dostępni lektorzy w licznych szkołach nauczania języka angielskiego zachęcają do nauki. Motywacją może być także wymóg zawodowy, chęć podróżowania bez przewodnika lub możliwość oglądania znamienitych dzieł filmowych w oryginale. Jednak paraliżujący strach przed publicznym mówieniem po angielsku okazuje się być silniejszy niż potrzeba realizowania własnych umiejętności lingwistycznych. 

Dlaczego boimy się mówić po angielsku?

Obawa przed publicznym mówieniem po angielsku najczęściej wynika z trzech powodów:

  1. Lęk przed krytyką – kiedy obawiamy się, że będziemy stale poprawiani z popełnianych błędów. Taki lęk najczęściej pojawia się na kursach grupowych, w czasie przemówień zawodowych lub naukowych – towarzyszy mu irracjonalna obawa, że „ktoś” na pewno zwróci uwagę na nasze słownictwo lub stosowane style mówienia. 
  2. Strach towarzyszący porównywaniu się do innych – potrafi zablokować nawet najlepszego mówcę. Analizujemy swoją wypowiedź i stale porównujemy ją z innymi: kolegami z zespołu, uczestnikami konferencji lub współtowarzyszami wycieczki. 
  3. Panika spowodowana możliwością popełnienia błędu – najczęściej bezpodstawna, ponieważ poza egzaminami, nikt nie punktuje błędów. Tak samo jak w języku polskim, pomyłki i przejęzyczenia mogą zdarzyć się każdemu i w niezobowiązującej rozmowie nikt raczej nie zwraca uwagi na drobne potknięcia językowe.

Sposoby na przezwyciężenie barier w mówieniu po angielsku

Dzielimy się z Wami sprawdzonymi sposobami na rozprawienie się ze strachem przed publicznym mówieniem w języku angielskim. Zapewniamy, że jeśli weźmiecie je sobie do serca, raz na zawsze zapomnicie o barierach językowych! 

  1. Stale powiększaj zasób słownictwa – w ten sposób szybko zastąpisz słówko, które właśnie umknęło Ci z głowy lub z wypowiedzeniem którego masz problem, innym. Możesz korzystać z różnych metod: uczenia się codziennie 3 nowych słów, oglądaniem telewizji i filmów w języku angielskim, lub słuchaniem podcastów. 
  2. Praktykuj – gdzie się da, mów po angielsku. Przełamuj swoje lęki. Dobrym sposobem będzie konwersacja telefoniczna, która przekona Cię, że całkiem nieźle radzisz sobie w rozmawianiu po angielsku. Możesz zadzwonić do biura turystycznego i sprawdzić ofertę interesujących Cię wycieczek lub zamówić ulubioną pizzę. 
  3. Uświadom sobie, że każdy popełnia błędy językowe. I nikt z tego powodu nie będzie robił Ci problemów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© – Powered by love since 2020. Kopiowanie treści zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.