Skip to content
Menu

Jak pielęgnować siwe włosy?

W przypadku siwych włosów zmienia się nie tylko ich wygląd, ale również struktura. Stają się bardziej podatne na wysuszenie i łamanie. Dlatego właśnie siwe włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która pozwoli cieszyć się zdrową, piękną fryzurą na dłużej. W jaki sposób powstają siwe włosy? Jak należy je odpowiednio pielęgnować? O czym koniecznie powinno się pamiętać? Czym […]

W przypadku siwych włosów zmienia się nie tylko ich wygląd, ale również struktura. Stają się bardziej podatne na wysuszenie i łamanie. Dlatego właśnie siwe włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która pozwoli cieszyć się zdrową, piękną fryzurą na dłużej. W jaki sposób powstają siwe włosy? Jak należy je odpowiednio pielęgnować? O czym koniecznie powinno się pamiętać?

Czym są siwe włosy – kilka słów wstępu

Naturalnie we włosach znajdują się dwa barwniki – eumelanina i feomelanina. Pierwszy z nich odpowiada za czarne zabarwienie, a drugi obecny jest w jasnych włosach. Utrzymanie koloru zależy od odpowiedniej ilości melaniny. Barwnik jest naturalnie wydzielany przez melanocyty, jednak z wiekiem lub pod wpływem różnych czynników jego produkcja może się znacznie osłabić. Prowadzi to do pojawiania się siwych włosów. Co istotne, w ich strukturze melanina zastępowana jest powietrzem – właśnie dlatego stają się one suche i podatne na zniszczenia.

Jakie dokładnie są siwe włosy?

Włosy, w których melanina została zastąpiona powietrzem są przede wszystkim wyjątkowo suche i znacznie łatwiej się łamią oraz kruszą. Bardzo często mogą być suche w dotyku oraz zdecydowanie łatwiej się puszyć i odstawać od naturalnie zabarwionych pasm. Odpowiednia pielęgnacja może być prowadzona dwutorowo – dobrze podjąć działania profilaktyczne, które zapobiegną dalszemu pojawianiu się siwych włosów oraz wdrożyć dobre kosmetyki – dzięki nim struktura włosa zostanie dostatecznie nawilżona i odżywiona.

Profilaktyka siwych włosów – jak zapobiegać siwiźnie?

Aby móc zapobiec pojawianiu się siwych włosów warto poznać dokładne przyczyny ich pojawiania się. Za jedną z kluczowych przyczyn uważa się wiek, wraz z biegiem lat produkcja melaniny słabnie i naturalnie pojawiają się siwe włosy. Kolejną przyczyną może być nieodpowiednia, uboga w składniki odżywcze, witaminy i minerały dieta. Również chroniczny stres oraz nadużywanie alkoholu i papierosów przyczyniają się do siwienia.

Do profilaktyki siwienia zalicza się przede wszystkim zmianę diety, można wprowadzić również odpowiednią suplementację. Za stymulację produkcji melaniny w dużym stopniu odpowiada między innymi witamina B5 oraz B12. Pomocne okaże się również unikanie sytuacji stresowych, zadbanie o prawidłowy sen oraz techniki relaksacyjne na rozładowanie napięcia. Warto ograniczyć również stosowanie używek.

Jakie są domowe sposoby na pielęgnację siwych włosów?

Do najskuteczniejszych domowych sposobów na siwiznę zalicza się przede wszystkim olejowanie. W tym celu można wykorzystać dowolny olej, nałożyć go na włosy i po około 30 minutach zmyć odżywką. Olejowanie wygładza oraz głęboko odżywia włosy, a także zamyka ich łuski. Do włosów siwych najlepiej sprawdzi się na przykład olej ze słodkich migdałów, z czarnuszki, jojoba czy z pestek winogron. 

Innym prostym i skutecznym, domowym sposobem będzie samodzielne przygotowanie masek nawilżających. Pomogą one zregenerować suche oraz zniszczone włosy. Można wykonać je na przykład z awokado, jogurtu lub miodu, doskonale sprawdzi się również aloes. Wybrane składniki wystarczy połączyć, nałożyć na włosy i po około 20 minutach dokładnie spłukać pod bieżącą wodą.

Na co zwrócić uwagę wybierając najlepsze kosmetyki?

Na rynku można znaleźć wiele różnych kosmetyków dedykowanych do pielęgnowania siwych włosów. Oprócz nich doskonale sprawdzają się również produkty do włosów suchych i zniszczonych. Najlepiej działają formuły głęboko nawilżające i odżywiające. Warto sprawdzić czy kosmetyki mają w składzie glicerynę oraz oleje roślinne. Do regularnego oczyszczania skóry głowy powinno się odstawić mocne szampony i wybierać delikatne formuły, które nie osłabią dodatkowo struktury włosów. Skuteczne będzie również całkowite zrezygnowanie z szamponu i mycie włosów samą odżywką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© – Powered by love since 2020. Kopiowanie treści zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.