Chyba każdemu z nas przydarzyła się okazja, by odwiedzić strych w domu bliskiej osoby. Znaleźć tam można wiele ciekawych rzeczy, między innymi zabytkowych i starych mebli. Jak je odrestaurować?
Antyki zawsze w modzie
Moda na meble w stylu vintage z biegiem lat nie mija, a wręcz przeciwnie, przybiera na sile. Takie elementy wyposażenia wnętrz sprawdzają się w wielu wnętrzach, urządzonych w różnych stylach, głównie klasycznym, a nawet rustykalnym.
Szczególnie popularne są stare stoły, które coraz więcej osób odważnie aranżuje w nowoczesnych wnętrzach. Takie przełamanie sprawia, że pomieszczenie nabiera zupełnie innego charakteru. Idealnym dodatkiem do takiego stołu mogą być kolorowe, tapicerowane krzesła na stalowych nóżkach. Zanim jednak taki stół trafi do naszej jadalni lub salonu, należy przeprowadzić niezbędne prace modernizacyjne. Chcesz przeprowadzić remont w mieszkaniu lub odnowić stare, wiekowe meble? Pożyczka bez bik to dodatkowy zastrzyk gotówki, który umożliwi Ci realizację tych planów.
Jak odnowić stary stół?
Najczęściej nie wiemy, ile dane meble przeleżały na strychu, dlatego bez względu na wszystko, należy je dokładnie oczyścić, pozbywając się grubej warstwy, czasami wieloletniego brudu, a także szkodników czy łuszczącej się farby, która płatami odkleja się od drewna. Warto prace renowacyjne prowadzić na zewnątrz, bowiem dopływ świeżego powietrza zniweluje zapach środka czyszczącego, a podczas szlifowania nie zrobimy bałaganu w mieszkaniu. Można także użyć papieru ściernego o różnej gradacji lub kostek ściernych.
Kolejnym ważnym procesem odnowy stołu jest usunięcie starych warstw lakieru lub farby. Wiele osób decyduje się w ten sposób wyeksponować piękno surowca, jakim jest drewno i podkreślić rysunek słojów. Do usunięcia starego lakieru najlepiej sprawdzi się szlifierka oscylacyjna lub wspomniany wcześniej papier ścierny. Tak przygotowaną, świeżą warstwę stołu należy odpylić za pomocą zmiotki i szczotki, np. z odkurzacza. Po odpyleniu warto przetrzeć stół wilgotną ściereczką, jednak niezbyt mokrą, by drewno nie uniosło się i nie pojawiły się fale na jego powierzchni.
W przypadku zauważenia szkodników, takich jak drwalnik paskowany czy kołatek domowy, należy je usunąć, bowiem mogą one niszczyć drewniany mebel od środka. Warto zatem zastosować odpowiednie środki chemiczne. Ostatnim krokiem jest pomalowanie stołu lakierem lub farbą i zakonserwowanie go, by posłużył nam przez kolejne, długie lata. Planujesz remont w domu? Pożyczka bez bik to świetny sposób, by zyskać dodatkową gotówkę na ten cel.