Zakopane to prawdziwy raj dla fanów aktywnych form spędzania wolnego czasu, lecz nie tylko. Co roku przyjeżdżają tu zarówno osoby uwielbiające przemierzanie górskich szlaków, dalekie piesze wędrówki oraz wycieczki rowerowe, jak i miłośnicy biernego wypoczynku, niezbyt forsownego spacerowania i korzystania z lokalnych atrakcji, na przykład gastronomicznych. Niezależnie od pory roku, Zakopane chętnie odwiedzają turyści, po raz pierwszy, czy po raz kolejny. To miasto, które ma wyjątkowy klimat i wiele inspirujących miejsc. A które z nich są najczęściej polecane przez odwiedzających? Choć to tak naprawdę rzecz gustu, istnieje kilka zakątków Zakopanego, których nie może zabraknąć w planach zwiedzania.
Przechadzka uroczym deptakiem
Zapewne podczas wizyty w Zakopanem każdy turysta chętnie przejdzie się słynnymi Krupówkami. Spacerowanie tym deptakiem to niesamowite wrażenia, których dostarczyć można wielu zmysłom. Wzdłuż Krupówek często gromadzą się lokalni muzycy, którzy grają i śpiewają charakterystyczne dla regionu pieśni. Kto chce, może się zatrzymać, posłuchać czy poskakać do rytmu. Idąc deptakiem, mija się wiele straganów z rękodziełem oraz różnymi tradycyjnymi wyrobami, a najwięcej ich dostępnych jest na targu pod Gubałówką. Do najchętniej kupowanych należą regionalne przysmaki, czyli sery – oscypki, wyroby ze skóry, ciepłe czapki oraz rękawiczki. Na Krupówkach istnieje też sporo lokali gastronomicznych, które zapraszają do zapoznania się z lokalną kuchnią, posłuchania muzyki na żywo czy skosztowania tradycyjnych trunków. Spacerowanie tym deptakiem to idealna rozrywka dla osób lubiących nieforsowny wypoczynek, jak i dla aktywnych, którzy po całym dniu pokonywania trudnych górskich tras wieczorem chętnie oddadzą się mniej wyczerpującej formie spędzania czasu oraz skonsumują pożywny posiłek.
Skocznia narciarska
Zakopane nieodzownie kojarzy się ze sportem, ze sportowymi rozgrywkami, przede wszystkim narciarskimi. Wiele osób przybywa tu co roku, by samodzielnie spróbować swoich sił na stokach, jak i kibicować innym, na przykład słynnym skoczkom narciarskim. Z tego względu w sezonie, w którym organizowane są rozgrywki, miasto tętni życiem. Śledzenie na żywo sukcesów sportowców dostarcza o wiele więcej emocji niż oglądanie ich na ekranie telewizora, co potwierdzić może pewnie każdy, kto choć stał pod skocznią podczas odbywających się zawodów. Jeżeli pobyt w Zakopanem nie pokrywa się z terminem rozgrywek, również możliwe jest wejście na teren skoczni i zwiedzenie jej. To dobra okazja, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Niezależnie od sezonu, w okolicy Wielkiej, jak i Średniej Krokwi spotyka się licznych turystów. I to nie tylko miłośników tego sportu! Również osoby na co dzień niezainteresowane dyscypliną, jaką są skoki narciarskie, chętnie odwiedzają skocznię oraz poznają jej historię.
Górskie schroniska
Część turystów nie wyobraża sobie pobytu w Zakopanem bez wizyty w jednym z licznych schronisk. To zazwyczaj obowiązkowe przystanki na trasach, pozwalające na chwilę odpoczynku, zregenerowanie się oraz posilenie. Również w schronisku skosztować można przysmaków regionalnej kuchni w postaci dania na ciepło, jak i słodkich przekąsek. Ogromną popularnością cieszy się szarlotka, która dodaje energii niezbędnej do pokonania reszty trasy, najlepiej smakująca z kubkiem aromatycznej kawy. Choć w sezonie schroniska są przeważnie zatłoczone, poza nim można uniknąć tłumu. Niektórzy wybierają je jako cel swojej wyprawy, inni korzystają z ich usług po drodze. Dla wielu niezwykle atrakcyjny jest nocleg w schronisku, lecz w przypadku zamiaru jego rezerwacji, warto zająć się tym odpowiednio wcześnie z powodu ilości zainteresowanych. Bardzo duży wybór ofert noclegowych oferują internetowe bazy noclegowe, na której znajdziemy między innymi noclegi Zakopane. Co istotne, warto rezerwować nocleg bezpośrednio od właściciela, aby mieć możliwość negocjacji ceny i nie płacić prowizji!
Zakopane to także miasto, w którym istnieje wiele inspirujących miejsc kultu religijnego. Kto poszukuje tu przeżyć duchowych, chętnie odwiedzi słynne sanktuarium na ulicy Krzeptówki oraz zwiedzi okoliczne kościoły, zabytki sztuki sakralnej. Na straganach kupić można zaś ręcznie robione figurki świętych i przedmioty modlitewne.