Skip to content
Menu

Dlaczego włosy siwieją? Jak sobie z tym poradzić?

Siwe włosy są problemem wielu osób bez względu na płeć czy wiek. Siwienie może mieć podłoże w różnych czynnikach – nie tylko zewnętrznych, ale i wewnętrznych. Skąd się biorą siwe włosy? Co warto o nich wiedzieć? Jak można z nimi walczyć? Jak działa siwienie włosów? Za właściwy kolor włosa odpowiedzialne są melanocyty. To właśnie one […]

Siwe włosy są problemem wielu osób bez względu na płeć czy wiek. Siwienie może mieć podłoże w różnych czynnikach – nie tylko zewnętrznych, ale i wewnętrznych. Skąd się biorą siwe włosy? Co warto o nich wiedzieć? Jak można z nimi walczyć?

Jak działa siwienie włosów?

Za właściwy kolor włosa odpowiedzialne są melanocyty. To właśnie one produkują barwnik – melaninę, którą można podzielić na eumelaninę i feomelaninę. Jednak stopniowo, z czasem lub na skutek różnych czynników, melanocyty przestają produkować odpowiednią ilość melaniny. Niedobór barwnika zwykle jest jednoznaczny ze stopniowym siwieniem. 

Rodzaje siwienia – co może być przyczyną?

Siwienie włosów może mieć różne podłoże, ze względu na przyczynę wyróżnia się:

  • siwienie fizjologiczne (inaczej ogólne lub naturalne) – największy wpływ ma na nie wiek, siwe włosy pojawiają się naturalne (najczęściej na skroniach), a sam proces jest długotrwały;
  • siwienie przedwczesne (w młodym wieku) – jest znacznie przyśpieszone na skutek różnych czynników zewnętrznych, najczęściej, odpowiednio wcześnie podejmując właściwe kroki, można je spowolnić lub nawet zatrzymać.

Jakie czynniki mają wpływ na siwienie włosów?

Niektóre czynniki mogą znacznie przyśpieszać, a nawet powodować siwienie włosów. Jakie są najczęstsze czynniki wpływające na ilość siwych włosów?

  • Geny – niekiedy przedwczesne siwienie włosów zapisane jest w genach – może być ono również dziedziczone po przodkach – jeśli rodzice mieli tendencję do posiadania siwych włosów w młodym wieku, dziecko również ma na to szansę.
  • Niezdrowy tryb życia – niestety sposób w jaki żyjemy, również ma wpływ na kondycję naszych włosów. Proces siwienia mogą też przyśpieszać używki – najczęściej papierosy, nadmierny lub chroniczny stres, a także zła, uboga w witaminy i minerały dieta.
  • Choroby – niektóre choroby, szczególnie jajników, nerek i tarczycy, a także zaburzenia krążenia, problemy z kręgosłupem, anemia czy cukrzyca mogą przyśpieszać pojawianie się siwych włosów.
  • Stres oksydacyjny – kumulowanie się wolnych rodników w organizmie, powoduje gromadzenie się nadtlenku wodoru wewnątrz struktury włosa, co może wpływać na pogorszoną produkcję melaniny.

Jak zmniejszyć ilość siwych włosów?

Jeśli włosy pojawiają się na skutek procesów fizjologicznych w organizmie – w tym starzenia – bardzo trudno jest je zniwelować. Powolne siwienie jest bowiem zjawiskiem całkowicie naturalnym. Jeżeli jednak siwe włosy pojawiają się coraz częściej, a produkcja melaniny jest osłabiona mimo młodego wieku, można doszukiwać się przyczyny i próbować ją usunąć. Jak można spowolnić siwienie włosów?

  • Stosowanie odpowiednich kosmetyków. Właściwa pielęgnacja włosa pozwoli zachować jego blask i wyrazisty kolor na dłużej. Szczególnie korzystne mogą okazać się wcierki do skóry głowy, które wzmacniają mieszki włosowe. Można również zamiast zwykłych szamponów i odżywek stosować te, przeznaczone do siwych włosów.
  • Zrezygnowanie z używek. Rzucenie palenia oraz ograniczenie spożywanej ilości alkoholu pozytywnie wpływa na kondycję włosów i spowalnia ich siwienie.
  • Właściwa suplementacja. Dostarczanie organizmowi odpowiednich witamin oraz minerałów również może odwlec w czasie pojawienie się siwych włosów.
  • Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem. Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne może wysuszać włosy, stopniowo uszkadzając ich strukturę.
© – Powered by love since 2020. Kopiowanie treści zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.