Własne mieszkanie. Swoje cztery kąty. Mój dom. Nieważne, czy chodzi maleńkie mieszkano w kamienicy, czy przestronne mieszkanie w nowoczesnym bloku – każda z nas marzy o swoim miejscu na świecie. Niestety, nie każda z nas może sobie pozwolić na kupno mieszkania za gotówkę.
Ale i na takie problemy znajdzie się rozwiązanie. Przecież są kredyty. Dziś powiemy Wam, co trzeba zrobić, żeby otrzymać kredyt na mieszkanie.
Jaki kredyt na mieszkanie?
Niezależnie od tego, czy kredyt ma obejmować całe mieszkanie, czy tylko jego część, najkorzystniej będzie skorzystać z kredytu hipotecznego. W praktyce oznacza to, że przez cały okres spłacania kredytu hipoteka jest własnością banku – ale spokojnie, będziesz stroną wpisaną w akt notarialny. To po prostu zabezpieczenie dla banku, który będzie udzielał Ci kredytu.
Co zrobić, żeby otrzymać kredyt na mieszkanie?
Żeby otrzymać kredyt na mieszkanie, przede wszystkim musisz tego chcieć. Brzmi jak banał, prawda? Jednak pamiętaj, że przyciągamy to, o czym myślimy. Czyli jeśli chcesz wziąć kredyt na mieszkanie, myśl o tym pozytywnie. Unikniesz dziwnych historii w stylu „zabrakło jednego podpisu” i ściągania na siebie nieprzyjemnych sytuacji.
Kolejna sprawa, która przybliży Cię do kredytu to pozamykanie wszystkich ciągnących się za Tobą spraw. Sprawdź, co spłacasz na raty – może jest to tak niewielka kwota, że możesz spłacić raty? Przypomnij sobie o wszystkich niezapłaconych mandatach i ureguluj je. Jeśli masz karty kredytowe – upewnij się, że z niczym nie zalegasz. Takie wyczyszczenie historii kredytowej ułatwi Ci uzyskanie lepszych warunków kredytowych.
Trzecim krokiem jest rozmowa z deweloperem lub osobą sprzedającą mieszkanie. Dzieją się dziwne rzeczy, lepiej przyjść i porozmawiać, niż potem martwić się o brakującą gotówkę. Poznaj plany techniczne mieszkania i upewnij się, że cena mieszkania nie uległa zmianie. Musicie także podpisać umowę przedwstępną.
Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu?
Żeby wziąć kredyt, na pewno będziesz potrzebować kilku rodzajów dokumentów:
- dowodu osobistego lub paszportu – dokument musi potwierdzać Twoją tożsamość,
- dokumentów weryfikujących źródła przychodów. W zależności od tego, czy pracujesz na etacie, masz rentę lub prowadzisz działalność gospodarczą, te materiały będą się różnić. Na pewno będzie także potrzebny Twój PIT za ubiegły rok.
- dokumentacja nieruchomości. Będzie ona zależna od typu nieruchomości – inne dokumenty wymagane są przy kupnie domu lub mieszkania z rynku pierwotnego, a inne przy rynku wtórnym.
Wszystkie szczegóły o niezbędnych dokumentach otrzymasz od doradcy kredytowego lub w banku, w którym planujesz wzięcie kredytu. Biorąc kredyt, przemyśl, czy będziesz chciała go powiększyć o fundusz remontowy – po wypełnieniu wniosku kredytowego nie można go już zmieniać.