Skip to content
Menu

Bezpieczna i wygodna pościel dla maluszka – na co warto postawić?

Dla małego dziecka sen ma kluczowe znaczenie. Wpływa na jego rozwój, zdrowie, a także samopoczucie. Jednym z podstawowych zadań rodziców jest więc zapewnienie maluszkowi odpowiednich warunków do snu. Te stwarza m.in. odpowiednio dobrana pościel niemowlęca. Nie tylko zapewnia ona komfort wypoczynku, ale i minimalizuje ryzyko podrażnień skóry czy przegrzania. Zobacz, jaka pościel dla noworodków i […]

Dla małego dziecka sen ma kluczowe znaczenie. Wpływa na jego rozwój, zdrowie, a także samopoczucie. Jednym z podstawowych zadań rodziców jest więc zapewnienie maluszkowi odpowiednich warunków do snu. Te stwarza m.in. odpowiednio dobrana pościel niemowlęca. Nie tylko zapewnia ona komfort wypoczynku, ale i minimalizuje ryzyko podrażnień skóry czy przegrzania. Zobacz, jaka pościel dla noworodków i niemowląt jest najlepsza.

Z jakiego materiału powinna być pościel dla noworodka?

Najważniejszą kwestią przy wyborze pościeli dla dziecka jest materiał, z którego została wykonana. Dobry, komfortowy i bezpieczny sen zapewni ta z naturalnych tkanin. Pościel dla dzieci najczęściej wykonana jest z bawełny. Jest ona nie tylko miękka i przyjemna w dotyku, ale też nie wywołuje alergii, pozwala skórze oddychać, bardzo dobrze odprowadza wilgoć. Co również ważne bawełna jest niezwykle trwała, odporna i łatwa w utrzymaniu w czystości. Można ją prać, prasować i suszyć w suszarce.

W dziecięcym łóżeczku dobrze sprawdza się nie tylko pościel bawełniana, ale i ta z muślinu, a zimą z flaneli. Unikaj natomiast syntetycznych tkanin, które powodują przegrzanie i wywołują dyskomfort. Nie warto wybierać też tych bez certyfikatów. Pościel dla noworodków powinna posiadać znak Oeko-Tex Standard 100, który potwierdza, że produkt jest wolny od substancji szkodliwych dla zdrowia dziecka.

Jaka pościel jest bezpieczna dla niemowlaka?

Na bezpieczeństwo pościeli dla noworodków wpływa nie tylko materiał z którego jest uszyta, ale i sposób wykonania. Poduszka i kołderka dla maluszka nie powinny mieć ostrych czy wystających elementów, a także tych, które dziecko może łatwo oderwać i włożyć do buzi czy nosa. Najlepiej, jeśli ma wszyty kryty zamek błyskawiczny, a rozmiarem pasuje do poduszeczki i kołderki. Prześcieradło do łóżeczka powinno natomiast posiadać gumkę. Dzięki nim nie będzie się podwijać i rolować, zapewniając komfort snu.

Na jakie wypełnienie pościeli dziecięcej warto postawić?

Pościel niemowlęca to nie tylko poszewki, ale przede wszystkim wypełnienie. W łóżeczku maluchów dobrze sprawdzi się oddychająca i antyalergiczna włóknina silikonowa lub też pościel wypełniona silikonowymi włóknami poliestrowymi. Takie wypełnienie gwarantuje właściwy przepływ powietrza, a także znacząco zmniejsza ryzyko gromadzenia się grzybów, roztoczy i drobnoustrojów. Zewnętrzna część pościeli dziecięcej może być natomiast wykonana z delikatnej mikrofibry, bawełny czy muślinu. Takie modele świetnie sprawdzają się w łóżeczkach starszaków. Popularna pościel niemowlęca to natomiast ta z wypełnieniem, czyli ta, w której poszewka jest zszyta z wypełnieniem na stałe. Jest to wygodne i praktyczne rozwiązanie zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Miej też na uwadze, że pierwszą pościel dla noworodka wcale nie składa się z poduszeczki i kołderki czy kocyka, a z rożka rozłożonego na prześcieradle lub pieluszce. Maluch może w nim spać przez pierwsze tygodnie życia.

© – Powered by love since 2020. Kopiowanie treści zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.