Skip to content
Menu

Aktualizacja Prestashop – jak to zrobić i dlaczego warto?

Prestashop jest jednym z najpopularniejszych oprogramowań do tworzenia sklepów internetowych. Aplikacja z pewnością jest chętnie wybierana ze względu na swoje liczne zalety, jednak, aby prawidłowo i sprawnie działała, konieczne jest nie tylko prawidłowe przeprowadzenie instalacji, ale również regularne aktualizacje. Czym dokładnie jest Prestashop? Dlaczego warto regularnie aktualizować Prestashop? Jak to zrobić krok po kroku? Czym […]

Prestashop jest jednym z najpopularniejszych oprogramowań do tworzenia sklepów internetowych. Aplikacja z pewnością jest chętnie wybierana ze względu na swoje liczne zalety, jednak, aby prawidłowo i sprawnie działała, konieczne jest nie tylko prawidłowe przeprowadzenie instalacji, ale również regularne aktualizacje. Czym dokładnie jest Prestashop? Dlaczego warto regularnie aktualizować Prestashop? Jak to zrobić krok po kroku?

Czym jest Prestashop?

Prestashop to kompletne oprogramowanie, które pozwala na stworzenie sklepu internetowego. Dostarcza ono wielu możliwości, jak choćby możliwość dawania klientom rabatów oraz kontrolowania wysyłek. Jedną z największych zalet Prestashopu jest jasny i czytelny interfejs, dzięki któremu właściciel sklepu internetowego nie musi znać ani posługiwać się językami programowania. Korzystanie z oprogramowania jest bardzo łatwe, nawet dla początkujących. Prestashop jest bardzo wydajny i popularny w Polsce, a co za tym idzie, można znaleźć wiele poradników odnośnie jego obsługi.

Dlaczego warto zdecydować się na aktualizację Prestashopu?

Aby Prestashop działał sprawnie, należy nie tylko odpowiednio go zainstalować, ale również zadbać o regularne aktualizacje. W większości aktualizacji wprowadzane są liczne udoskonalenia, które mają przyśpieszyć działanie oprogramowania lub dodatkowe funkcje, które pozwalają jeszcze wydajniej korzystać z Prestashopu. W jednej z najnowszych aktualizacji wprowadzono między innymi stronę produktu, zdecydowanie szybsze wczytywanie zasobów oraz wdrożenie sekcji tłumaczeń.

Aktualizacja Prestashop przekłada się również na zdecydowanie większe bezpieczeństwo. Starsza wersja witryny może być bardziej narażona na różnego rodzaju ataki hackerskie, a w konsekwencji nawet wykradzenie danych klientów.

Nieprawidłowa aktualizacja – efekty

Niekiedy zdarza się, że aktualizacja nie zostanie przeprowadzona prawidłowo. Do najczęstszych objawów zalicza się popsuty szablon sklepu i niedziałające moduły. W przypadku osób, które zmieniały nieco kod źródłowy witryny, również mogą mieć miejsce błędy w tych obszarach. Pogorszeniu podczas nieprawidłowo przeprowadzonej aktualizacji może ulec również SEO, co niekorzystnie przekłada się na wyświetlanie strony w wyszukiwarkach i niesie szereg niekorzystnych konsekwencji.

Jak krok po kroku zaaktualizować Prestashop?

Aktualizację Prestashopu można przeprowadzić samodzielnie, jednak jest ona żmudna i pochłania dużo czasu, a w dodatku najmniejszy błąd może skutkować popsuciem całego sklepu. Dlatego też najlepszym, dostępnym obecnie rozwiązaniem jest zdecydowanie się na gotowe pakiety aktualizacyjne. Zazwyczaj w ich skład wchodzi nie tylko profesjonalna pomoc techniczna, ale również wszystkie etapy aktualizacji. Na początku wykonywany jest backup aktualnego sklepu: pliki + baza MySQL. Kolejno na serwerze instalowana zostaje najnowsza wersja Prestashopu. Wtedy wszystkie dane wgrywane są do nowego sklepu, który następnie zostaje przeniesiony na serwer klienta.

Tego typu pakiet jest o tyle wygodny, że pozwala przenieść całą zawartość sklepu internetowego – między innymi informacje odnośnie klientów, wszystkie produkty i kategorie, zamówienia, zniżki i bony, a także SEO.

 

© – Powered by love since 2020. Kopiowanie treści zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.